"Izrevoltiran što je dijete prolilo sok po tastaturi prijenosnog računala zadao mu je više udaraca otvorenim dlanom u predjelu lijevog oka, nosa i lijeve uške, te stražnjici, od kojih je dijete zadobilo kontuzioni otisak ispod lijevog oka i na nosu, na lijevoj ušci i stražnjici", ključan je to dio presude protiv oca djeteta koji je u travnju 2017. godine osuđen uvjetno na pet mjeseci zatvora, uz rok kušnje od dvije godine.
No, iako postoji presuda da je otac u studenom 2015. godine istukao dijete, on još uvijek ima pravo na viđanje svoje djece. Nakon tog incidenta, majka iz Slavonskog Broda (podaci poznati redakciji) djeci više ne dozvoljava da viđaju osuđenog oca. No, time krši zakon jer je na snazi još uvijek odredba iz brakorazvodne parnice iz 2010. godine po kojoj su oba roditelja dobila skrbništvo nad djecom na način da žive kod nje, a kod njega idu vikendima.
U kolovozu 2009. godine nožem bivšu suprugu ubo u prsa
No, to nije jedina presuda zbog nasilništva protiv oca djece. 2011. godine je osuđen na šest mjeseci zatvora jer je u kolovozu 2009. godine bivšu suprugu nožem ubo u prsa te joj je rekao "da će je ubiti i da će joj on presuditi". Ta kazna mu je zamijenjena za 30 dana rada za opće dobro. Osuđen je i za sukob s ocem bivše supruge u prosincu 2009. godine kada ju je, također, dočekao s kuhinjskim nožem i prijetio joj. Ženi je tada u pomoć dotrčao otac te ga je glavom udario u glavu. Za prijetnju je ocu djece određeno zadržavanje od 15 dana, dobio je mjeru obveznog psihosocijalnog tretmana i godinu dana zabrane prilaska bivšoj supruzi. Otac bivše supruge je, pak, dobio 500 kuna kazne.
Usprkos svim tim presudama za nasilje u obitelji Centar za socijalniju skrb u Slavonskom Brodu nije smatrao da ocu treba zabraniti viđanje djece. Po riječima majke, ona je 2016. godine pokrenula parnicu kojom traži da se ocu oduzme pravo na roditeljsku skrb, no ona još nije završena i nema presude. "Zadnji puta su moja djeca bila kod njega kada je djetetu prijetio da će ga ubiti. Nakon toga sam uzela odvjetnika i pokrenula postupak oduzimanja skrbništva", kazala je majka za Vijesti.hr.
"Uz sve izjave i dokumente Centar za socijalnu skrb i dalje zahtjeva da on viđa djecu uz nadzor", rekla nam je majka. Kap koja joj je prelila čašu da izađe u javnost sa svojom pričom bila je kada joj je nedavno socijalna radnica kazala da otac, po presudi iz brakorazvodne parnice koja je još uvijek na snazi, ima pravo ovršiti djecu, odnosno odvesti ih od nje.
"U spisu nisam našla niti jednu pogrešku"
Neću dati da nama u Centru netko imputira da mi ne štitimo prava
djece", kazala je u razgovoru za Vijesti.hr ravnateljica Centra
za socijalni skrb Slavonski Brod Anica
Gusak-Krajnović.
Otkrila nam je da je u ovom trenutku, zbog majčine javne objave
priče, u tijeku stručni nadzor tog predmeta. "Ministarstvu za
demografiju, mlade i socijalnu politiku smo isti dan, kada je to
objavljeno, dostavili očitovanje, sa svim odlukama koje su do
sada donesene, i nema niti jedne primjedbe na rad od strane
nadležnog Ministarstva. Javila nam se i Pravobraniteljica za
djecu i zatražila naše očitovanje od rujna 2017. godine do danas
s obzirom da smo do rujna 2017. godine već dostavljali izvješća
Pravobraniteljici za djecu o našim postupanjima u zaštiti prava i
interesa djece. Isto smo također dostavili", rekla je
ravnateljica koja je dodala da će tri stručnjaka pregledati taj
spis.
"U njemu nisam našla niti jednu pogrešku, predmet je vođen u skladu s pravilima struke, ali s obzirom na grube optužbe moja praksa je da u takvim slučajevima uvijek odredim unutarnji nadzor istoga kako bi postupak bio potpun i u skladu sa svim pozitivnim propisima", rekla nam je.
"Šamar je za mene zločin"
"Kada se radi o ocu zlostavljaču i nasilniku, ne postoji čovjek na svijetu, a pogotovo ne netko u Centru, koji bi to štitio. Županijski sud nakon provedenih dokaznih radnji opisao što se dogodilo prilikom kažnjavanja djeteta, da je to bila neadekvatna metoda kažnjavanja i tu si mi ne postavljamo dileme. Ali pojam zlostavljanja je jedna stvar, a pojam neadekvatnog kažnjavanja u trenutku neke radnje koju je dijete napravilo, je nešto sasvim drugo", kazala nam je Gusak-Krajnović.
"Ne mogu vam opisati koliko šamar smatram ponižavajućim činom. To je za mene zločin. Ali nisam ja ta koja će okrenuti svijet naopako i to procesuirati kao zločin", kaže ravnateljica. "No, ako je sud u toj svojoj presudi napisao da se radilo o neadekvatnom postupanju prema djetetu, onda to morate uzeti u obzir", kaže nam ravnateljica.
Objasnila je da je Centar i prije te presude iz 2017. godine, zbog toga što je otac udario dijete, odredilo mjeru obiteljsko pravne zaštite. "Čim je majka došla u Centar i rekla da je otac udario dijete, mi smo to odmah prijavili policiji i odredili mjeru nadzora nad susretima i druženjima. Mjera je trajala godinu dana. Nakon njezina isteka, nije više bilo razloga da se mjera produžuje", kazala nam je Gusak-Krajnović te potvrdila kako otac djecu otada nije vidio.
"Otac od kolovoza 2017. godine nije vidio djecu"
"Činjenica je da od kolovoza 2017. godine otac nije vidio djecu,
niti je to tražio sam, a niti preko trećih osoba bilo što
poručivao djeci ili majci djece. Oni s njim nemaju nikakvog
kontakta od kolovoza 2017. godine", kazala nam je Gusak-Krajnović
te dodala kako se majka od kolovoza 2017. godine nije nikada s
pritužbama obratila Centru.
Rekla je da se primjedba socijalne radnice o ovrsi vjerojatno
odnosila na pravomoćnu presudu da baka i djed, odnosno roditelji
oca, imaju pravo vidjeti djecu jednu subotu mjesečno u nazočnosti
stučnog djelatnika.
"Ne da tata viđa djecu, nego da baka i djed viđaju unuke. Pozvali smo ih u Centar kako bi smo dogovorili realizaciju pravomoćne sudske odluke, koju je potvrdio i drugostupanjski sud u Splitu. Tom prilikom je baka rekla da barem daju da djecu čuju telefonom. Napravili smo i psihološku procjenu i utvrđeno je da djeca imaju emotivne veze s roditeljima svog oca i da su rado odlazili k njima na susrete i druženja", rekla nam je Gusak-Krajnović.
"Stručni tim Centra smatra da otac treba viđati djecu uz nadzor"
"Otac nije nikada tražio ovrhu, nego je socijalnoj radnici rekao
da se pomirio s tim da neće viđati djecu dok ne budu veliki",
rekla nam je ravnateljica Centra za socijalnu skrb te dodala kako
su oni policiji proslijedili svaku prijavu koju je podnijela
majka, što nam je i majka u svojoj izjavi nakon objave
potvrdila.
"Mi u Centru imamo samo jednu pravomoćnu odluku koja se odnosi na
2015. godinu i kojoj je otac uvjetno osuđen zbog događaja koji je
bio zbog prosutog soka po laptopu", kazala je i dodala da Centar
nema ovlasti lišiti dijete roditeljske skrbi, te da je isto u
nadležnosti suda.
"Od nas se ponovno u postupku radi lišenja roditeljske skrbi, koji je pokrenula majka na sudu, tražilo da mi damo svoje mišljenje, a mišljenje stručnog tima je bilo da se djeca trebaju ograničeno vidjeti s ocem u nazočnosti treće osobe", kazala je te dodala kako je to mišljenje doneseno za proces koji je majka pokrenula za lišenje roditeljske skrbi oca koji je još uvijek u tijeku.
"I u ovom trenutku, od listopada, u toj obitelji imamo nadzor
zbog presude koju su dobili baka i djed. U slučaju da baka
pokrene ovrhu, mi majku i djecu pripremamo na taj postupak",
rekla nam je ravnateljica te dodala kako je ovrha samo jedna od
mogućnosti koju baka i djed mogu iskoristiti.
Potvrdila je i da i otac može zatražiti ovrhu jer je još uvijek
na snazi odluka iz 2009. godine. "Majka nije podnijela prijedlog
sudu za zabranu tih susreta, niti je zatražila izmjenu odluke iz
2009. godine. Pravomoćna presuda je na snazi od 2009. godine i
svi smo dužni držati se te presude, dok se ona ne izmijeni ili ne
dođe do zabrane. Mi u Centru nismo dobili ništa od toga", rekla
je ravnateljica i dodala kako je majka podnijela prijedlog za
lišenje roditeljske skrbi, a po Obiteljskom zakonu nakon što bi
roditelj bio lišen roditeljske skrbi sud može odlučiti i
ostvarivanju osobnih odnosa toga roditelja s djetetom i o
njegovom uzdržavanju. Lišenje roditeljske skrbi se odnosi na
zastupanje djeteta i donošenje odluka, a ne na sprječavanje
druženja i susreta.
"Majka može od suda tražiti zabranu susreta i druženja. Ako sud
donese takvu odluku, mi ćemo je poštovati. Ali tu odluku može
donijeti samo sud, Centar nema tu mogućnost zabraniti druženja i
susrete, to nije naša nadležnost", kaže nam ravnateljica.
Pravobraniteljica za djecu: Pratimo taj slučaj
U vezi ovog slučaja kontaktirali smo i Pravobraniteljcu za djecu Helencu Pirnat Dragičević koja nam je odgovorila da su upoznati sa ovim slučajem te ga prate "u okviru svojih nadležnosti", ali da "zbog zaštite interesa djece ne mogu javno komentirati ni davati informacije o pojedinačnim slučajevima kojima se bavimo".
"Stoga mogu dati jedino načelni odgovor koji se odnosi na više sličnih slučajeva. U sličnim slučajevima naš se Ured uključuje u praćenje stanja zaštite prava djeteta, traži obavijesti o postupanju i dostavljanje relevantne dokumentacije, najčešće od nadležnog centra za socijalnu skrb i policije, komunicira s ministarstvima nadležnima za socijalnu skrb i pravosuđe te na temelju toga upućuje preporuke i upozorenja. Napominjem da je u slučajevima prekida obiteljske zajednice, kad su odnosi između bivših partnera izrazito narušeni, potrebno mnogo stručnoga rada i podrške kako bi se na odgovarajući način zaštitili interesi djece. Odgovornost je stručnjaka da dobro procijene obiteljsku situaciju, prepoznaju sve moguće rizike te da, u skladu s najboljim interesom svakog pojedinog djeteta, procijene je li u interesu djeteta održavanje susreta s roditeljem s kojim ne stanuje. Isto tako, njihova je profesionalna odgovornost poduzeti mjere za zaštitu djeteta ako je ono izloženo neprimjerenim postupcima ili nasilju roditelja", odgovorila nam je pravobraniteljica za djecu Helenca Pirnat Dragičević.