Za legalizaciju nepostojećih objekata ili kuća od kartona kod Milne, prvosumnjičena je bivša voditeljica odjela za graditeljstvo i prostorno uređenje u Supetru. Pred istražiteljima je priznala da nije izlazila na provjeru terena, već je vjerovala predanoj dokumentaciji.
"Ona nije bila na licu mjesta, to je priznala i sama. Jer od 4 tisuću predmeta legalizacije ona ih je riješila tisuću, to je odmah priznala. Možda da je da je izašla možda bi donijela drukčiju odluku ali tko to zna, ali mi još ne znamo jesu bile, nisu bile", kazao je Dean Rahan, branitelj prvoosumnjičene.
USKOK je samo za nju zatražio određivanje istražnog zatvora, a ostali osumnjičeni, uključujući nekadašnjeg vlasnika spornih nekretnina, pušteni su na slobodu.
"Na teret su mu stvaljena dva kaznena djela, poticanje na zlouprabu položaja i ovlasti i poticanje na krivotvornje isprave. Aktivno je iznio obranu i negirao je počinjenje kaznenih djela", kazao je Damir Primorac, ravnatelj drugoosumnjičenog.
Zemljišta koja su legalizirana sa fantomskim građevinama poslije
su prodavana francuskom državljaninu. Na cijeli postupak USKOK-a,
višesatno zadržavanje u pritvoru i uvjete, požalio se
Goran Vučetić, odvjetnik osumnjičenog
arhitekta.
"Potpuno sam siguran da čovjek nije napravio ni prekršaja, a
kamoli kazneno djelo i siguran sam da će se u daljnjem tijeku
postupka to dokazati, a on je pušten da se brani sa slobode",
kazao je Vučetić.
Nije ovo jedni razvikani slučaj sa nekretinina na Braču. Naime, optužnicu još čeka i Lovro Kuščević kojeg USKOK tereti da je kao načelnik Nerežišća utjecao na prenamijenu zemljište i izmjene prostornog plana.
Upravo za parcelu gdje se nalazio takozvani kokošinjac presudu u njegovu korist donijela je bivša predsjednica Općinskog suda u Supetru, Ivana Domić. Ona je optužena još 2006. za nezakonite presude zbog kojih su brojna zemljišta promijenila vlasnika. Dva puta je oslobođena, ali vrhovni sud je vratio slučaj na ponovno suđenje.