NOVI DETALJI ISTRAGE: /

Net.hr doznaje tko su Kinezi koje se sumnjiči da su godinama varali na porezu u Zagrebu

Image
Foto: PIXSELL
1.12.2016.
7:12
PIXSELL
VOYO logo

Cijela afera teška je 50 milijuna kuna, dok je državni proračun oštećen za nešto manje od 13 milijuna. Novac se prelijevao preko 45 raznih tvrtki.

Tvrtke u Hrvatskoj, direktori u Kini

Jedna od njih, koju se povezuje sa sumnjim poslovanjem je HUA-DA, tvrtka sa formalnim sjedištem u Pavlenskom putu, gdje je, kako doznajemo, u srijedu ujutro obavljena i pretraga.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
RAZBIJENA KINESKO-HRVATSKA ZLOČINAČKA ORGANIZACIJA: /

U kriminal bilo uključeno čak 45 poduzeća, 'ukrali' su milijune!

Image
RAZBIJENA KINESKO-HRVATSKA ZLOČINAČKA ORGANIZACIJA: /

U kriminal bilo uključeno čak 45 poduzeća, 'ukrali' su milijune!

Prema podacima u sudskom registru istoimena firma ima i sjedište u Zagrebačkoj cesti 191, gdje se već godinama nalazi tipičan kineski restoran, jedan od prvih otvorenih u Zagrebu. Ta adresa boravište je i vlasnika tvrtke HUA-DA Zhou Peijuna, za kojeg nam nije potvrđeno nalazi li se među osumnjičenima.

No, uz njega, osnivač tvrtke je i Yin Limin, za kojeg je u sudskom registru uz ime i prezime naveden tek grad u kojem navodno živi u Kini. Kako će mu se ući u trag ostaje za vidjeti u nastavku istrage.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Brisani iz evidencije Porezne uprave

Zanimljivo je da su se kineski privatni poduzetnici s milijunskim dugovima Poreznoj upravi i ranije nalazili na meti policije, no ishod istrage krajnje je neizvjestan upravo zbog činjenice da se radi o vlasnicima čiji se puni identitet ne zna, niti je poznato gdje se u ovom trenutku nalaze.

Tako je prije dvije godine pokrenut postupak protiv troje kineskih državljana koji nisu platili više od dva i pol milijuna kuna poreza, no ni nakon šest godina nije ima se ušlo u trag. Tim više što je vlasnik dviju tvrtki C.W.M. i Zapadno jezero koje su te dugove napravile misteriozno nestao iz popisa poreznih obveznika, dok su poslovanje preuzeli troje osumnjičenih čija sudbina ni do danas nije poznata.

Kinezi krijumčarili novac u hrvatske banke

Krajem prošle godine počelo se pak rasplitati klupko mutnog poslovanja kineskih trgovaca u BiH koji su svoju zaradu ostvarenu ilegalnom prodajom u toj zemlji krijumčarili u Hrvatsku te potom u druge zemlje. Istražitelji su prikupili podatke kako je na ovaj način iz BiH izneseno više od 30 milijuna eura gotovine čiji je dio bio uplaćivan na račune u hrvatskim bankama.

Skupinu koja je danas raskrinkana predvodio je Gorki Grubišić, privatni poduzetnik koji je imao registriranih 12 firmi, te je preko njih izdavao račune tvrtkama u vlasništvu Kineza, iako između tih firmi nikakvih stvarnih poslova nije bilo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Fiktivne fakture

Ovakav modus u posljednje se vrijeme često viđa u Hrvatskoj, a među upletenima u izvlačenje novca putem lažnih faktura bio je i Radovan Štetić, okrivljen u više sudskih procesa. U jednom od njih okrivljen je i za fingiranje poslovanja s tvrtkom "Klemm Security" u vlasništvu Josipa Klemma.

Paravan za fingiranje poslovanja iza kojeg je stajalo samo kolanje računa, te izvlačenje pretporeza na osnovu toga bio je do nedavno i talijanski restoran Luna Rossa u središtu Zagreba. Preko njega je utajivan talijanski porez IVA, a suvlasnik Fabrizio Affuso uhićen je zbog optužbi da je bio dio tog kriminalnog lanca.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Sjene prošlosti
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo