Naime, taj se plin koristi za pripravljanje šlaga za kavu, a doza se na partijima i festivalima prodaje za 50 ili 100 kuna, piše Šibenik.in. Nakon zabave podovi klubova budu prepuni odbačenih ampula i balona u koje aparatom za šlag utjeruju plin i takvog ga prodaju publici.
Nije na popisu droga
Udisanje/drogiranje tim plinom u Hrvatskoj nije kriminalizirano jer dušični oksid nije na popisu droga. Policajci ih mogu jedino teretiti za carinski prekršaj po Zakonu o nedozvoljenoj trgovini. Da problem nije zanemariv kazuje i podatak kako je Carina lani na Zrću oduzela čak 3566 ampula s plinom N2O, 915 balona i 27 dozera u koje se nataknu ampule i baloni u koje rasprskavaju plin.
Dušikov oksid poznat je još i kao "plin za smijanje", a nakon udisanja izaziva osjećaj euforije i opuštanja; neki dožive i blage halucinacije. Iako ne izgleda pretjerano opasan, partijaneri ga često konzumiraju u kombinaciji s dosta alkohola i drugih droga pa je opasan za zdravlje. Ne čudi stoga što je zloporaba tog plina u Velikoj Britanij zabranjena.