USKOK je, nakon provedene istrage, pred Županijskim sudom u Zagrebu podigao optužnicu protiv devetero hrvatskih državljana, 48 kineskih državljana i 39 trgovačkih društava zbog počinjenja kaznenih djela zločinačkog udruženja, zloporabe povjerenja u gospodarskom poslovanju u sastavu zločinačkog udruženja, pomaganja u zloporabi povjerenja u gospodarskom poslovanju u sastavu zločinačkog udruženja, pomaganja u utaji poreza ili carine u sastavu zločinačkog udruženja te utaje poreza ili carine, objavljeno je danas na stranicama USKOK-a.
Afera teška 52 milijuna kuna
Optužene osobe muljale su s porezima od veljače 2013. do prosinca 2016., a afera je ukupno 'teška' 52,7 milijuna kuna. Zbog njihovih kriminalnih radnji proračun je oštećen za 14,1 milijun kuna, dok su pripadnici zločinačkog udruženja, na ime dogovorene provizije, za sebe zadržali i međusobno podijelili ukupno 3,3 milijuna kuna.
Podsjetimo, osumnjičeni su uhićeni potkraj 2016. godine u velikoj policijskoj akciji. Na čelu kriminalnog lanca koji je preko niza tvrtki fiktivnim poslovima "okrenuo" oko 50 milijuna kuna, i za to zadržao proviziju, navodno je poduzetnik GorkiGrubišić.
Plan zločinačkog udruženja
"Optužnicom se prvookrivljenom stavlja na teret da je, od početka veljače 2013. godine do 30. studenoga 2016., u Zagrebu u zajedničko djelovanje povezao ostale okrivljene radi pribavljanja znatne nepripadne imovinske koristi za sebe i ostale okrivljenike te omogućavanja izbjegavanja plaćanja PDV-a i poreza na dobit okrivljenim trgovačkim društvima.
Plan zločinačkog udruženja realiziran je posredovanjem 12 trgovačkih društava čiji je stvarni osnivač i voditelj poslova bio prvookrivljeni, a koja su osnovana isključivo radi izdavanja nevjerodostojnih računa za robu koja ta trgovačka društva nisu isporučila okrivljenim trgovačkim društvima.
Nakon plaćanja ispostavljenih računa novac je podizan u gotovini te je potom, uz zadržavanje dogovorene provizije od osam posto od neto uplaćenog iznosa računa, vraćan okrivljenim trgovačkim društvima, čime im je omogućeno evidentiranje nevjerodostojnih računa u poslovnim knjigama te slijedom toga umanjenje osnovice za obračun PDV-a i poreza na dobit.
Nadalje je I. okr., u ostvarenju navedenoga te u cilju prikrivanja uloge u trgovačkim društvima koja je osnovao i čije poslove je stvarno vodio, pronalazio osobe koje su bile postavljene za formalne direktore tih trgovačkih društava, a II. i III. okr. su tim osobama pronalazili smještaj u Zagrebu i osiguravali otvaranje računa u poslovnim bankama na ime trgovačkih društava koja su formalno vodili, dok su IV. i V. okrivljenici pronalazili odgovorne osobe i stvarne voditelje poslovanja trgovačkih društava koja su bila zainteresirana za pružanje usluga izdavanja nevjerodostojnih računa od kojih su dobivali podatke vezano uz sadržaj i iznos fiktivnih računa koje su im ispostavljala trgovačka društva prvookrivljenika.
Sukladno uputama IV. i V. okr., II. i VI. okr. su sastavljali fiktivne račune i drugu poslovnu dokumentaciju potrebnu za fingiranje poslovnih procesa između trgovačkih društava I. okr. i okrivljenih trgovačkih društava, temeljem kojih su u navedenom razdoblju okrivljena trgovačka društva na račune trgovačkih društava I. okrivljenika uplatila ukupno 52.719.088,40 kuna od kojeg iznosa su pripadnici zločinačkog udruženja (I.-VI. okr.) , na ime dogovorene provizije, za sebe zadržali i međusobno podijelili ukupno 3.370.537,66 kuna, dok su okrivljenim trgovačkim društvima na opisani način pribavili nepripadnu imovinsku korist omogućivši im izbjegavanje plaćanja PDV-a i poreza na dobit, čime su proračun Republike Hrvatske oštetili za ukupno 14.174.293,52 kune.
Na temelju rješenja o određivanju privremenih mjera osiguranja oduzimanja nezakonito stečene imovinske koristi, koje je na prijedlog USKOK-a donio Županijski sud u Zagrebu, okrivljena trgovačka društva su do 30. listopada 2017. u proračun Republike Hrvatske uplatila ukupno 5.130.936,05 kuna.
U optužnici je predloženo da se od svih okrivljenika oduzme protupravno stečena imovinska korist", stoji u priopćenju USKOK-a.