Prva je to presuda u postupku koji se vodi već 19 godina, a u kojemu zastara kaznenog progona nastupa iduće godine, piše Slobodna Dalmacija.
Postupak se vodio na čak pet sudova
Tijekom postupka, dr. Striniću, koji je bio šef dežurne ekipe ginekologa u KB Split kada je Dijana Aničić primljena u rodilište, nije dokazano da je kriv za smrtni ishod, pa je oslobođen krivnje. Dr. Delić je, pak, kao specijalist poduzeo carski rez kada mu je to naložio nadređeni te nije imao ovlasti donositi odluke. Stoga je i on oslobođen krivnje.
"Nakon 19 godina postupka od Splita preko Sinja do Zadra, kada dobiješ ovakvu oslobađajući presudu onda je to Pirova pobjeda", kazao je za Slobodnu Dalmaciju odvjetnik Željko Gulišija, branitelj dr. Delića.
Obojica optuženika odbila su komentirati presudu, dok je Dijana Aničić bila nedostupna za izjave za medije. Nakon spornoga poroda carskim rezom 1999. godine njezin drugi sin ostao je teški invalid. Istraga u ovom slučaju pokrenuta je 2002. godine, a kazneni postupak p(r)otezao se na pet sudova (županijski i općinski u Splitu te općinski sudovi u Trogiru, Sinju i Zadru) koji su pokušali utvrditi kako je prilikom poroda došlo do smrti jednog blizanca te trajne invalidnosti drugoga. Razlog tomu je i nedostatak medicinske dokumentacije iz KB Split.
Zagonetno nestala bolnička dokumentacija
Nejasnoće oko ovog slučaja pojačala je činjenica da se s splitskoj bolnici nije mogla pronaći povijest bolesti i otpusno pismo Dijane Aničić što je bitno otežalo traženje odgovora na pitanje jesu li komplikacije nastale tijekom njezine trudnoće i samog porođaja što utjecale na kobni ishod, odnosno je li krivica na ginekolozima primarne zaštite ili bolničkim ginekolozima Striniću i Deliću.
Kasnije tijekom postupka pronađena je kopija "nestale" povijesti bolesti s kojom je bio i CTG nalaz s otkucajima srca dviju nerođenih beba, što upućuje na to da je i potom pokojni blizanac bio živ kada je njegova majka primljena u bolnicu. Upravo taj nalaz skinuo je odgovornost s dvoje ginekologa primarne zaštite.
Dva posve suprotna dokaza
Tijekom procesa iznesena su dva oprečna dokaza: iskaz patologinje prema kojem je beba bila mrtva prije dolaska rodilje u bolnicu i već spomenuti CTG nalaz koji je dokazivao suprotno. Zbog toga su, kao zadnji u nizu od ukupno pet medicinskih vještačenja, angažirani liječnici iz Osijeka kako bi dali svoje mišljenje.
Osim toga, naloženo je i grafološko vještačenje CTG nalaza na kojemu je, nakon 20 godina, već bila izbljedjela jedna od krivulja. Nakon dokaznog postupka donesena je nepravomoćna oslobađajuća presuda, a zastara za kazneni progon nastupa sljedećeg ljeta, piše Slobodna Dalmacija.
Jedino se u slučaju ukinuća prvostupanjske presude i vraćanja predmeta na ponovno suđenje, rok zastare produžuje još dvije godine.