Požar koji je progutao starački dom "Zelena oaza" u Andraševcu i u kojem je poginulo šestero štićenika, otvorio je brojna pitanja na koja u RTL-u Danas odgovore nudi savjetnica ministrice za demografiju i socijalnu politiku Zvjezdana Bogdanović.
Prije svega, postavlja se pitanje odgovornosti za ovu tragediju. Ali, to nije sve, pučkapravobraniteljica upozorava i da gotovo uopće nema kontrole u domovima.
"Za ovu tragediju odgovoran je čelni čovjek doma, a to je u ovom slučaju ravnateljica (Gabrijela Čičković, op.a.). Odgovornost ravnatelja iznimno je velika jer upravlja domom, određuje na koji način se vodi skrb o korisnicima za koje je preuzeo odgovornost i kako sve funkcionira. To ne oslobađa odgovornosti sve nas, posebno nadležno ministarstvo i županiju koja je izdala dozvole nakon uvida dobivenih na terenu od strane onih koji pružaju uslugu", kazala je Bogdanović.
Možda se nakon ove tragedije nešto promijeni na bolje. Ponajprije kriteriji dobivanja dozvola, ali i inspekcije.
"Svi duboko vjerujemo u to, nadamo se da hoće. Ide se u tri varijante inspekcijskih nadzora. Imate onaj redovni, izvanredni i kontrolni. Naši inspektori, kojih je desetero, provode to koliko je u njihovoj moći. Konstantno su na terenu. Nažalost, nema ih dovoljno, trudimo se pojačati inspekcijski nadzor", govori Bogdanović i osvrće se na kriterije:
"Svakako da treba postrožiti kriterije i mislim da ćemo to učiniti već promjenom Zakona o socijalnoj skrbi, ali i svim provedbenim propisima i pravilnicima o najnužnijim uvjetima."
- Tragedija u Andraševcu mogla se izbjeći, vatrogasci shrvani: 'Da nas je netko samo nazvao ranije...'
- Preselit će štićenike iz doma u kojem je poginulo šest osoba: 'Naše osoblje dostupno je 24 sata na dan'
Neki domovi bi nakon toga mogli biti zauvijek zatvoreni...
"Neki već jesu zaključani jer smo utvrdili da ne udovoljavaju kriterijima i uvjetima za kvalitetan i dostojanstven život naših sugrađana. Činit ćemo to i dalje", tvrdi Bogdanović te navodi da postoje domovi u kojima sve funkcionira na najvišim razinama, ali da ima i onih drugih koji su loš primjer.
Ipak, kao što je i sama rekla za inspektore, nedostaje ljudi. Ništa drugačije nije ni kad se radi o djelatnicima domova, ali ni kad se radi o samim domovima, kojih nedostaje. Posebno iz razloga što su Hrvati sve stariji. Strategija za 2020. ništa nije promijenila.
"Velik je odljev radne snage, posebno u pomagačkim zanimanjima i nešto treba poduzeti. Brojka od 70.000 onih koji čekaju smještaj u domu je relativna jer su neki prijavljeni za nekoliko domova. Činjenica jest da se dugo čeka i da se svakodnevno otvaraju novi domovi, kao i da je priča decentralizirana i prepuštena županijama. No, otvaraju se domovi, ulažu se sredstva i kao drugi, sve smo starija nacija. Zato se prevencija zbiva pružanjem usluga u domaćinstvu osoba koje trebaju njegu", zaključila je Zvjezdana Bogdanović.