Jučer smo pisali o pogiblji nesretne šestogodišnje migrantkinje u koju je u blizini granice s Hrvatskom, na području šidske općine, udario teretni vlak.
Podsjetimo, djevojčica se uz željezničku prugu kretala u većoj grupi migranata prema granici s Hrvatskom, kada je na nju naletio vlak, koji je na licu mjesta usmrtio nesretnu djevojčicu.
Iako se tragedija dogodila na području za koje je zadužena PU Srijemske Mitrovice, humanitarna udruga 'Are You Syrious?' pita se je li postupanje hrvatske policije rezultiralo pogibijom malene djevojčice na granici sa Srbijom.
Njihovu objavu na Facebooku vam prenosimo u cijelosti:
"Od ranog jutra do nas dolaze informacije o pogibiji šestogodišnje djevojčice na željezničkoj pruzi u blizini graničnog prijelaza Šid-Tovarnik. Iskazi volontera i osoba koje su se našle u neposrednoj blizini nesreće govore da je afganistansku obitelj, zajedno s još nekoliko izbjeglica, hrvatska policija protjerala iz zemlje neposredno prije tragedije. Prema njihovim iskazima, samo par desetaka metara od mjesta protjerivanja vlak je udario malenu kćer afganistanske obitelji, koja je preminula od posljedica tog udara. Hrvatska policija potom je, čini se, pustila unesrećenu obitelj na teritorij RH, da bi ih nakon probdjevene noći danas ponovno protjerali iz zemlje. Zbog navedenih svjedočanstava apeliramo na Ministarstvo unutarnjih poslova RH da provede hitnu istragu kako bi se utvrdile sve okolnosti ovog slučaja i sačuvao obraz institucija RH.
O nezakonitom protjerivanju izbjeglica iz naše zemlje, i to upravo na mjestu na kojem se dogodila ova tragedija, do sada su izvještavale ugledne organizacije poput Lječnika bez granica, ECRE-a i UNHCR-a, kao i brojni strani novinari. Prema podacima Liječnika bez granica, samo tijekom ove godine zabilježeno je sedam smrtnih slučajeva izbjeglica na granici Hrvatske i Srbije, od čega su troje bila djeca koja su svojim životima platila politiku zatvorenih granica i sustavnog uskraćivanja prava na međunarodnu zaštitu u RH.
Želimo iskoristiti ovu priliku da podsjetimo kako međunarodno i domaće pravo nalažu da se izbjeglicama omogući pristup mehanizmima međunarodne zaštite (azil, supsidijarna zaštita ili humanitarni boravak) na teritoriju RH, ali to im se pravo u praksi sustavno uskraćuje, što dodatno ugrožava živote i zdravlje ranjive izbjegličke populacije. Ako je postojao način da se ova tragedija spriječi, te ako je zaista bilo nezakonitog postupanja hrvatske policije, očekujemo najstrože sankcije za počinitelje".
Na mail adresu hrvatske policije poslali smo upit i zatražili očitovanje o ovom slučaju, a njihovu reakciju objavit ćemo odmah po primitku odgovora.