100 kilograma /

Detalji optužnice 'hrvatskom Escobaru: Kokain stizao s ugljenom, ananasom i bananama

Image
Foto: Marko Lukunić/PIXSELL

U kontejneru, za kojeg je deklaracija kazivala da je u njemu 20 tona metalnog otpada, bilo je 100 kg kokaina

7.3.2019.
9:03
Marko Lukunić/PIXSELL
VOYO logo

USKOK je, nakon provedene istrage, pred Županijskim sudom u Rijeci podigao optužnicu protiv Stjepana Prnjata (48), kojeg mediji nazivaju 'hrvatskim Escobarom', i osmorice suokrivljenih koji se dovode u vezu s krijumčarenjem goleme pošiljke droge, astronomske vrijednosti, što je lani u ožujku otkrivena u riječkoj luci.

U kontejneru, za kojeg je deklaracija kazivala da je u njemu 20 tona metalnog otpada, pronađeno je 100 kilograma kokaina čija se vrijednost, ako se uzme u obzir koliko bi se moglo zaraditi u 'uličnoj prodaji', procjenjuje i do 15 milijuna eura. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

USKOK Prnjata, koji se ocjenjuje čovjekom na vrhu ove narkopiramide, optužnicom tereti da je organizirao zločinačko udruženje i u sastavu takvog udruženja radio na krijumčarenju droge namijenjene prodaji, piše Novi list.

Kolumbijska veza 

Za organiziranje zločinačkog udruženja i šverc droge u sastavu takve grupe optužena su još dvojica, Mario Boet (59) iz Amsterdama, državljanin Nizozemske, i Damir Družinić (60), trgovac iz Zagreba. Osim njega i Prnjata, još su četvorica optuženih hrvatski državljani, a terete se za krijumčarenje kokaina u sastavu zločinačkog udruženja. To su: Ante Lukenda (44), diplomirani kriminalist sa završenom Višom policijskom školom, te njegov brat Filip Lukenda (40), dizajner koji je vlasnik jedne tvrtke kao i njegov brat, zatim Joz Lekaj (51), vozač iz Sesveta, te Darko Bošnjak (57), prometni tehničar iz Zagreba. Bošnjak, rodom iz Imotskog, vlasnik je tvrtke koja je, po mišljenju istražitelja, direktno upletena u krijumčarenje 100 kilograma kokaina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Posljednja dvojica okrivljenih u USKOK-ovoj optužnici s devet imena su Albernis Trujilllo Sarria (49), Kolumbijac s adresama u toj zemlji i Madridu, s kolumbijskim i španjolskim državljanstvom, te Mirko Živanović (44), rodom iz Bijeljine (BiH) i adresom u tom gradu, a ima nizozemsko državljanstvo. I oni se terete za krijumčarenje droge u sastavu zločinačkog udruženja, a svoj devetorici prijeti kazna od tri do 15 godina zatvora. USKOK je predložio da se svima produži istražni zatvor.

Istraga je potvrdila prvotne sumnje da su se devetorica udružila radi krijumčarenja većih količina kokaina iz Južne Amerike u zemlje Europske unije, skrivenih u različitoj robi u komercijalnom, kontejnerskom prometu. Kako bi stvorili paravan za krijumčarenje kokaina skrivenog u robi ili kontejnerima, organizirali su dopremu kontejnera s robom beznačajne vrijednosti iz država Južne Amerike u Europu, koristeći tvrtke sa sjedištem u Hrvatskoj, bit je optužbi USKOK-a.

Inkriminirano je vrijeme od početka 2017. godine do ožujka prošle godine, a Stjepan Prnjat se tereti da je u zajedničko djelovanje povezao Nizozemca Boeta i Zagrepčanina Družinića, a uz Prnjatovo odobrenje u narkolanac uključena su i ostala šestorica okrivljenih, radi biznisa s kokainom. USKOK tvrdi da je cilj narkogrupe bio uvoz kokaina iz zemalja Južne Amerike; Paname, Ekvadora, Kolumbije i Bolivije, te ostvarivanje dobiti prodajom droge u zemljama Europske unije. USKOK navodi da je droga »na veliko« trebala biti prodavana po cijeni od najmanje 23 tisuće eura za kilogram kokaina.

Dogovor je bio, obrazlaže se u optužnici, da će Stjepan Prnjat kokain nabavljati od čovjeka zvanog kao »Pablo Escobar« (mada to nije »istinski« Escobar, kolumbijski gangster poznat kao najveći svjetski krijumčar kokaina, jer je on ubijen u 90-im godinama).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Karike lanca

S njim je dogovarao nabavke kokaina u količinama od 100 kilograma do pola tone, te njeno krijumčarenje, pod krinkom druge robe koja se prevozi i može legalno uvesti u zemlju. Prema dogovoru, Nizozemac Boet je tako pripremljene pošiljke kokaina, u dosluhu s Kolumbijcima nepoznatog identiteta, trebao utovarivati u kontejnere te pripremiti za prenošenje kontejnerskim pomorskim transportom u Hrvatsku.

Zagrepčanin Damir Družinić trebao je, po dogovoru, dobiti 20 posto novca dobivenog prodajom kokaina, kao nagradu za to što mu je bila uloga stvoriti paravan za uspješno krijumčarenje kokaina, tvrdi USKOK, koji u optužnici obrazlaže da je Zagrepčanin bio zadužen za kupovinu robe, paravana za šverc droge, u Kolumbiji, Panami i Ekvadoru te njen kontejnerski prijevoz i uvoz u Hrvatsku. Družinić se tereti da je u tu svrhu od preuzeo najmanje 850 tisuća kuna od Prnjata i Boeta. U raspodjeli poslova i realizaciji dogovorenog Družinić je dalje angažirao braću Lukenda iz Zagreba koji su, znajući da sudjeluju u stvaranju paravana za uspješno krijumčarenje kokaina, kontaktirali s prijevoznicima, špediterima i carinicima, te sudjelovali u rješavanju financijskih transakcija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Značajne karike lanca bili su, smatra USKOK, i Jozo Lekaj, odgovorna osoba u tvrtkama Lav Trade i Adriatic Trade, te Darko Bošnjak, odgovorna osoba u firmi Otkup metal, s kojima je dogovorena podjela dobiti za uspješno obavljeni uvoz kokaina. U dogovoru s Družinićem, Lekaj i Bošnjak su postupali po njegovim nalozima i novcem dobivenim od njega, koristeći svoje tvrtke, plaćali robu kupljenu u Panami, Ekvadoru i Kolumbiji te uvoz te legalne robe.

Ugljen, ananas i banane 

U optužnici se precizira da je tako Lav Trade za kupljeni kameni ugljen platio 9.700 USD tvrtki iz Bogote (Kolumbija), koji je u kontejneru pomorskim transportom stigao u Luku Rijeka. Firma Otkup metal je pak za kupljeni miješani metalni otpad platila 28.880 USD tvrtki iz Paname, a tovar je kontejnerima stigao u koparsku i riječku luku. Adriatic Trade je za svježe banane platilo 20.520 USD firmi iz Ekvadora, koje su u kontejnerskom transportu stigle u splitsku luku. Uza sve to, Lav Trade je za kupljeni ananas platio 34.400 USD firmi iz Ekvadora.

USKOK tvrdi da je pod ovakvim paravanom u Rijeku iz Paname prokrijumčareno 100 kilograma kokaina, koju je prije toga Prnjat kupio od 'Pabla Escobara' za 300 tisuća eura. Velika pošiljka droge bila je skrivena među otpadom, u kontejneru s 20 tona miješanog metalnog otpada, a iz Paname je u riječku luku stigla putem tvrtke Otkup metal, a za robu je Darko Bošnjak platio 6.080 USD tvrtki iz Paname. Istragom se došlo do sumnji da je u ovom poslu bio angažiran i Filip Lukenda koji je na području Zagreba pronašao mjesto pogodno za neometani istovar kontejnera s drogom, na skrivenoj lokaciji. Radilo se o hali kod jednog poznatog trgovačkog centra. Boet, Sarria i Živanović imali su zadaću da profesionalnim alatom pristupe otvaranju kontejnera. No, organiziranoj narkoskupini plan je propao. Policija je 3. ožujka lani na kontejnerskom terminalu na riječkoj Brajdici prilikom pretrage kontejnera otkrila i zaplijenila 100,5 kilograma kokaina. Pokazalo se da je kokain, smješten u 100 paketa, visoke čistoće – 83,7 posto. Bio je skriven unutar 14 komada krupnog metalnog otpada, obložen olovnom ovojnicom i azbestnom zaštitom, piše Novi list.

Superstar
NOVA SEZONA
VOYO logo