Bebić protestirao, a Turudić mu rekao da nije u Saboru

16.3.2012.
8:51
VOYO logo

Suđenje bivšem premijeru Ivi Sanaderu nastavlja se svjedočenjima njegovih bliskih suradnika - iskaz će dati čovjek od njegovog apsolutnog povjerenja, Luka Bebić, ali i bivša ministrica građevinarstva Marina Matulović Dropulić, koja je nekoliko puta spomenuta na sud u slučaju INA-MOL i to kao jedna od zainteresiranijih članica Sanaderovog kabineta za sporne izmjene međudioničarskog ugovora.

Bebić je, podsjetimo, dao podršku Sanaderu kada se ovaj pokušao vratiti u HDZ, ali je kasnije sudu jamčio za njega da neće pobjeći ako se bude branio sa slobode, i to stavljanjem založnog prava na svoju kuću.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ročište pratili ste na Danas.hr-u:

11.21 Suđenje će se nastaviti 22. ožujka svjedočenjima Stefana Hurlimana i Imrea Fazekaša, nakon čega će uslijediti pauza zbog Uskrsa, obznanio je Turudić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

11.16 Čedo Prodanović je uveo nekoliko novih dokaznih prijedloga. Naveli su da odustaju od ispitivanja Davora Šterna, člana Nadzornog odbora INA-e, koji je u javnosti govorio o pritiscima iz Rusije na INA-u, što je također i teza obrane vezano za svjedočenje Roberta Ježića. Oni, naime, tvrde da je novac na računu DIOKI-ja koji je navodno mito MOL-a Sanaderu, došao od ruskih kompanija.

Zatražili su od Državnog odvjetništva da dostave rješenje mađarskih pravosudnih organa koji su utvrdili da u slučaju INA-e i MOL-a mita nije bilo.

Dropulićka gotova za petnaestak minuta

11:04 Matulović Droplić izjavila je kako joj se Radošević žalio da su Mađari tražili zaključenje ugovora do kraja 2008. godine.

"To nije bilo moguće", tvrdi bivša ministrica, te kaže da je o svemu bio obavješten Sanader.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Turudić ju je pustio. Nisu joj postavljana pitanja o načinu donošenja odluka u Predsjedništu HDZ-a i na užem kabinetu Vlade.

10.50 Počelo je svjedočenje Marine Matulović Dropulić. Ispričala je priču na sljedeći način.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

2008. i 2009. godine je bila ministrica i predsjednica Nadzornog odbora Plinacroa. U izdvajanju plinskog biznisa nije sudelovala, ali jest u kupnji PSP-a Okoli, na prijedlog predsjednika Uprave Plinacroa Branka Radoševića koji je kazao da pregovori ne daju rezultate zbog nemogućnosti određivanja cijene i slično. Zamolila je Šukera, nastavila je, da se ode Sanaderu kako bi mu prezentirali problem. Primio ih je i rekao o čemu se radi i kazao da se uključe u pregovore. Obavijestio je o tome Polančeca. Bila je, kaže na tri ili četiri sastanka u Ministarstvu gospodarstva.

Jako lijepe zabave

10.42 Tužiteljica Vanja Marušić: Jeste li vi založili svoju kuću kao jamstvo za slobodu optuženoga? To je pitanje vjerodostojnosti?

Bebić: Nisam založio nekretnine da ga se pusti na slobodu. Sud može dozvoliti, na temelju zakona, da se optuženik brani sa slobode. Nakon što je sud suvereno dozvolio da to može pustiti, pod određenim uvjetima, oni su definirani jamstvom i ja sam jamstvo dao.

Na pitanje gdje je čekao Novu godinu, Bebić je počeo protestirati, a Turudić ga je opomenuo da o pitanju može misliti što hoće.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Turudić: Niste u Saboru, molim vas!

Bebić: Ja se prema sudu odnosim s poštovanjem i očekujem da se drugi sudionici odnose prema meni s poštovanjem.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Turudić: Iz poštovanja prema vašim godinama neću više raspravljati.

Bebić je odgovorio da je Novu godinu čekao s Jerkom Rošinom, Ivom Sanaderom i svojom suprugom.

Marušić: Gdje ste bili sinoć?

Bebić: Bio sam u Hrvatskom novinarskom domu na predstavljanju knjige Jerka Rošina i mogu vam reći da smo se jako lijepo zabavljali.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

10.34 "Ne sjećam se da smo raspravljali o odboru izvršnih direktora. To je pitanje o kojima se trebalo dalje raspravljati, ali Vlada i pregovarački tim", kazao je Bebić.

10.24 Šuker je postavljao pitanja o posljedicama ugovora na državni proračun, kazao je Bebić: "Bio je precizan u tom smislu. Zaboravio sam detalje".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Bebić je poručio tužiteljici da govori glasnije, jer on slabo čuje, a kada je tužiteljicu pitao da ponovi pitanje što je Šukeru odgovoreno, tužiteljica mu je rekla "Obranu čujete, a mene ne. A mislim da govorim dovoljno glasno". Turudić ju je opomenuo. Bebić je kazao kako je Šuker bio zadovoljan odgovorom. Ne sjeća se kakvi su to "amandmančići" bili.

Pitanja s poznatim odgovorima

10.16 "Sabor je prihvatio da je sve vezano za te ugovore bilo korektno i u redu. Sve svoje zaključke je objavio u Narodnim novinama", kazao je Bebić na Sanaderovo pitanje o odlukama Sabora o međudioničarskom ugovoru.

Turudić: To je logično. Ako mislite postavljati pitanja na koja svi znamo odgovor, postavljajte, ja imam vremena.

Sanader: Ja pitam ono što mislim da je važno.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Turudić: Pa, naravno.

Kada je Sanader pitao Bebića je li Predsjedništvo HDZ-a donosio odluke u interesu Hrvatske, budući da je on osnivač HDZ-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Recite tu jednu riječ", sugerirao je Bebiću Turudić, no Bebić je počeo opet široko odgovarati, sve dok ga Turudić nije opomenuo i rekao mu da ga ne zanimaju okolnosti "fantastičnih odluka", već da odgovori. Sanader se pobunio zbog riječi "fantastično", pa mu je Turudić odgovorio da to nije ušlo u zapisnik.

Bebić je kazao da je Predsjedništvo HDZ-a odluke donosilo s punom odgovornošću i sviješću o važnosti.

Šuker bio najširi u raspravi

10.08 Tko je sudjelovao u raspravi na užem kabinetu, zanimalo je Turudića.

"Ne mogu se točno sjetiti tko je sve postavljao pitanja. I ministar financija, koji je bio najdetaljniji i najširi u tome, ali i drugi ministri kojima je to doticalo resore. Ostane vam upečatljivo tko je najviše raspravljao", odgovara Bebić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

10.00 Izdvajanje plinskog biznisa bio je dobar potez jer su se zadržale odredbe o kontroli stavljanja na tržište dionica u vlasništvu MOL-a te da, ukoliko bi neka druga tvrtka kupila MOL, Hrvatska može otkupiti dionice, smatra Bebić.

9.57 Bebić je kazao kako se na tim sjednicama pričalo o teškom položaju INA-e, gubicima i da joj prijeti tečaj. Istovremeno, Europska unija je upozoravala da se sniženim cijenama plina nije smjelo subvencionirati socijalne kategorije, dodao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Otrovna voćka

Tužiteljica je zatražila da sud zabrani odgovor na pitanje Slokovićke o odluci saborskog povjerenstva o prodaji INA-e, budući da je sud odbio pročitati zaključak povjerenstva za koji je obrana tvrdila da je dokaz.

Turudić: Zabranili smo taj dokaz. To je plod otrovne voćke.

I Sanader je prosvjedovao, no bez uspjeha.

9.55 Bebić se raspričao o temi kako su donošene odluke na Predsjedništvu HDZ-a. "Zanimalo nas je koji je obuhvat prava i nadležnosti kada je MOL imao 25 i kada je imao 47 posto. To je bio predmet rasprave i saborskog povjerenstva, doneseni su zaključci..."

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Turudić: Ne trebate ništa objašnjavati, samo odgovorite. Upitani ste je li odluka bila jednoglasna i je li bila donesena na Predsjedništvu HDZ-a.

Ako nećete pitat', neću ni objašnjavat'

Bebić: To je kompleksno. Ako nećete pitat', neću ni objašnjavat'.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nije odgovorio na to pitanje. Potvrdio je da je sudjelovao i na jednoj sjednici užeg kabineta Vlade na kojoj se raspravljalo o tome.

9.50 Sloković: Sjećate li se prezentacije D. Polančeca vezano za izdvajanje plinskog biznisa?

Bebić: Da, bilo je vrlo detaljno i precizno. To treba shvatiti u kontekstu događanja kad je energetika bila predmet interesa sviju, moramo se sjetiti stanja cijena na svjetskom tržištu i zastoja u transportu plina preko Ukrajine. Osnovne pretpostavke problema energetike su bile tema koja nas zanima, pa se i nama laicima objasnilo o čemu se radi da bi sudjelovali u donošenju rješenja. Polančec je objašnjavao i odnose između MOL-a i INA-e i nije se raspravljalo samo jednom o tome. Više puta se raspravljalo.

Amandmančići

9:45 Sloković: Je li Sanader pritiskao članove Predsjedništva da glasuju drugačije nego po svojoj savjesti?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Bebić: Žustro bi se raspravljalo, pa bi frcale iskre, pogotovo u međuresornim raspravama. Ne bi postigli konsenzus, pa ne bi lomili stvari preko koljena, već bi odgodili raspravu. Pogotovo oko proračuna, javnost to i zna. Tu je bilo različitih stajališta, ali je moralo donijeti odluku, jer da bi država funkcionirala proračun bi se morao donijeti. Ali nitko ništa nije nametalo, nije predsjednikovo stajalište uvijek prihvaćano u stopostotnom obliku - bilo bi popravaka, prepravaka i amandmančića.

Da se vide ruke

9.39 Pitala je jesu li se odluke donosile temeljem glasovanja ili nečijih zastupnika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Sjednice je otvarao predsjednik HDZ-a, iznosio bi u kratkim crtama o čemu je riječ s naglaskom na bitno, a onda bi pojedini ministar zadužen za područje dao temeljne informacije i govorio što se očekuje nakon rasprave, dakle donošenje nekog zaključka. Rasprava je bila često u obliku pitanja i potpitanja i onda bi dobili odgovore. Neki bi sudjelovali u široj raspravi kad nekoliko resora ima što reći o pitanju. Ostali koji nismo u toj sferi previše involvirani postavljali bi pitanja što to znači za državu, zakone, koje su posljedice. Često bi bili na granici da donesete odluke koje nisu bile sasvim jasne u smislu da ste tražili najpovoljnije rješenje, s manje lošim posljedicama. Nije bijelo i crno. Kad raspravljate u politici često to nije sasvim jasno", kazao je Bebić.

Predsjednik bi sudjelovao i imao stajalište, svi drugi bi tražili svoja stajališta i kad bi se zaključci sastavili "glasovalo bi se dizanjem ruku i nekad se čak tražilo da se vidi tko je dizao ruku, da se vidi je li netko za nešto ili nije".

9.37 "Pitanja od posebnog interesa su bila raspravljana na Predsjedništva HDZ-a, i to ne cijela materija već bitne stvari oko kojih je trebalo zauzeti političke stavove - financiranje zdravstva, državni proračun i slično", kazao je Bebić na pitanje odvjetnice Jadranke Sloković o tome kakve su se teme raspravljale na vrhovnom tijelu HDZ-a.

Sjene prošlosti
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo