Čovjek koji ne osjeća gađenje

Većina od nas će u jednom pogledu na lice s priložene fotografije trenutno prepoznati izraz gađenja. Sposobnost prepoznavanja emocija jednostavno podrazumjevamo no od kud potječe?

18.10.2000.
16:04
VOYO logo


Grupa neurokirurga uspjela je putem skeniranja locirati područja mozga koja su uključena u doživljaj gađenja no kako su za istraživanje mozga povrede jedan od glavnih izvora dokaza posebnu su pažnju usmjerili na promatranje čovjeka s rijetkom ozljedom na mozgu.

Čovjek je izgubio mogućnost pokazivanja vlastitog gađenja i prepoznavanja istih izraza na tuđim licima, a sve zbog selektivne ozljede na insuli i putamenu - području duboko u kori mozga odgovornim za preradu okusa i mirisa.

Pacijent je imao osnovno razumijevanje koncepta gađenja no nije mogao reagirati na scene koje bi zgadile većinu ljudi, poput pokvarene hrane.
- Shvatio je da bi takav prizor prilično zgadio njegovu sestru, ali kod njega to jednostavno nije slučaj, rekla je Andy Calder voditelj studije s Medical Research Council u Cambridge.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Imao je i problema s prepoznavanjem izraza gađenja kod drugih osoba. No začudo nije imao istih problema u prepoznavanju izraza radosti ili tuge što potvrđuje teoriju o postojanju specijaliziranih sistema unutar mozga odgovornih za obradu specifičnih osjećaja.

Paul Rozin, psiholog na sveučilištu Pennsylvania, tvrdi da gađenje spada u jednu od tri moralne emocije, druge dvije su prezir i ljutnja, a javljaju se posvuda u svakoj kulturi kada dođe do kršenja nekih osnovnih vrijednosti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Neki znanstvenici se ipak ne slažu da složena emocija kao što je gađenje ima izvor u samo jednom području mozga. Po njihovom mišljenju vjerojatnije je da se radi o kombinaciji povezanih neuroloških procesa iz raznih područja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
FNC 18
Gledaj užvio 13.srpnja
VOYO logo