U izvješću za javnost objavljenom jučer pod nazivom "O gospodarskoj važnosti 3G tehnologija" Clinton je rekao da "SAD mogu izgubiti svoj udio u možda najsnažnijoj industrijskoj grani 21. stoljeća ako se uključe prekasno". Zato je Ministartsvu trgovine (Department of Commerce) i Saveznoj komisiji za telekomunikacije (Federal Communications Commission (FCC)) zapovijedio da za tjedan dana definiraju sustav frekvencija na kojima će raditi bežični uređaji treće generacije te da za najviše mjesec dana naprave prijedlog razmještaja frekvencijiskih pojaseva kako bi se otvorio prostor za nove 3G bežične usluge.
Aukcija za licence na teritoriju Sjedinjenih Država treba se održati najkasnije za 18 mjeseci. Voditelj Clintonovog Vijeća savjetnika za gospodarska pitanja, Martin Baily, na konferenciji za novinstvo održanoj povodom objavljivanja navedenog izvješća rekao je da se gospodarski utjecaj uvođenja 3G tehnologija mjeri dodatnim prihodima od 53 do 111 milijardi dolara u prvim godinama primjene.
Sjedinjene Države su već otvorile 189 MHz frekvencijskog pojasa za razne mobilne usluge, a za 3G je potrebno tome dodati još 160 MHz. Pronaći taj prostor neće biti jednostavno jer najveći dio frekvencija u pojasu namijenjenom za 3G usluge trenutačno koriste tvrtke WorldCom i Sprint za tzv. "fiksne" bežične usluge kojima zaobilaze lokalne telekomunikacijske tvrtke u Americi. Osim toga, na tim frekvencijama rade i edukativni televizijski programi mnogih srednjih škola i sveučilišta, a nekim frekvencijama u tom rasponu se koristi i američko Ministarstvo obrane za svoje satelitske operacije u mirovnm misijama u Bosni i na Kosovu.
Koliziju državnih i komercijalnih interesa po Clintonovu mišljenju treba razriješiti prije kraja njegova mandata kako bi Amerika što prije ušla u novu, bežičnu, fazu razvoja internet ekonomije.
Z.P.