Checkpoint Charlie ponovo otvoren

Berlin je 39. godišnjicu podizanja Berlinskog zida obilježio ponovnim otvaranjem replike hladnoratovskog graničnog prijelaza Checkpoint Charlie, ovoga puta kao turističke atrakcije

13.8.2000.
23:48
VOYO logo

Berlin je 39. godišnjicu podizanja Berlinskog zida obilježio ponovnim otvaranjem replike hladnoratovskog graničnog prijelaza Checkpoint Charlie, ovoga puta kao turističke atrakcije.

"Volio bih kad bi Checkpoint Charlie ostao povijesnim simbolom" - napisao je bivši sovjetski ministar vanjskih poslova Eduard Ševarnadze, sada gruzijski predsjednik, u pismu pročitanom prilikom ceremonije otvaranja. "Morate uvijek imati na umu kako je lako podijeliti ljude."

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nekoliko stotina ljudi promatralo je ceremoniju otvaranja male stražarske kućice nasred Friedrichstrasse, ulice koja vodi u nekadašnji komunistički istočni Berlin. Par Berlinaca pojavio se odjeven u odore američke vojske, vozeći stari američki džip.

Od 1961. do 1990. godine američki vojnici su na Checkpoint Charlieu bilježili prijelaze zapadnih vojnih snaga u istočni Berlin. Na vrhu kućice vijorila se američka zastava, ispred je stajao parkiran džip i natpis na engleskom, ruskom, francuskom i njemačkom, koji je upozoravao posjetitelje da napuštaju američki sektor. Originalna stražarska kućica sada je eksponat u berlinskom muzeju Alliierten. Izrada kopije stajala je 200,000 DEM, što su platili privatni sponzori.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Istočna Njemačka prve je dijelove Zida počela podizati 13. kolovoza 1961. godine, pokušavajući spriječiti odlazak veliki broj svojih građana u zapadni Berlin preko tada mekih granica. Mjesec dana kasnije američka vojska podigla je Checkpoint Charlie, tako nazvan zato što je bio treća američka kontrolna točka uz hladnoratovsku granicu. Checkpoint Charlie postao je jedan od simbola hladnog rata, posebno nakon dramatičnog sučeljavanja američkih i sovjetskih tenkova tijekom nekoliko listopadskih dana 1961. godine.

Posljednjih godina berlinske su vlasti više puta izrazile žaljenje što se u euforiji kolapsa komunizma prebrzo uklonilo Berlinski zid i okolno područje, znano kao "pojas smrti", u kojem su istočnonjemački graničari ustrijelili velik broj prebjega. Time je zauvijek uklonjena jedna od svjetski poznatih turističkih atrakcija i vrijedan povijesni spomenik. Tek nekoliko fragmenata Zida stoji i danas na mjestu gdje su bili 1990. godine, jedan od njih u neposrednoj je blizini Checkpoint Charliea, dok preko puta još uvijek stoji stari istočnonjemački nadzorni toranj, sada prazan i napušten.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
jarak
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo
Još iz rubrike