UNIŠTENA JEDNA GENERACIJA / Broj siromašnih će doseći zastrašujuću brojku!

Image
Foto: Sanjin Strukic/PIXSELL

Ako je vjerovati zadnjem izvještaju internacionalne mreže organizacija Oxfam, do 2025. godine u Europi će broj siromašnih doseći zastrašujuću brojku od 25 milijuna ljudi.

17.9.2013.
10:22
Sanjin Strukic/PIXSELL
VOYO logo

"Europa se suočava s fenomenom nazvanim izgubljeno desetljeće", zaključili su u izvještaju. Kada bismo govorili u terminima ljudskih života, a ne ekonomije, možemo zaključiti kako je jedna cijela generacija uskraćena za dostojanstven život, radno mjesto, plaću te u konačnici - mirovinu.

Za ovakvo zabrinjavajuće stanje odgovorne su mjere štednje koje građane i građanke tjeraju u još dublje siromaštvo, a gospodarstva se presporo oporavljaju. Situaciji ne pomaže i činjenica da je broj nezaposlenih mladih osoba dosegao alarmantne postotke.

Naime, u Hrvatskoj je više od 50 posto svih mladih osoba koje su završile neki oblik školovanja nezaposleno. Umjesto stvarnog zapošljavanja i otvaranja novih radnih mjesta, Ministarstvo rada se protiv ovog golemog društvenog problema bori 'vatrogasnim' mjerama za mlade.

Caritas, koji je bolje upoznat s isporukom humanitarnih programa u zemljama u razvoju, ističe kako šteta nanesena mnogim europskim društvima podsjeća na devastaciju za koju su odgovorni programi stroge 'strukturalne prilagodbe' koje je siromašnim zemljama uveo Međunarodni monetarni fond tijekom posljednjih 25 godina, pojasnio je britanski The Guardian.

"Te mjere su bile pogreška. Lijek koji je nastojao izliječiti bolest tako što ubija pacijenta. Ne smije se dopustiti da se to ponovi", piše Oxfam.

Čelnik Oxfama Max Lawson naglasio je kako je ova organizacija osnovana kako bi 1942. okončala glad u Grčkoj.

"Nitko ne bi povjerovao da ćemo ovdje biti i nakon više od 70 godina, a Grčka je i dalje u groznom stanju", izjavio je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
Foto: Goran Jakus/PIXSELL

"Europski model pod napadom je loše koncipiranih politika štednje koje se prodaju javnosti kao cijena stabilne i rastuće ekonomije, za što se od svih traži da je plate. Ako se ne ovo ne promijeni, ove mjere će ugroziti europska socijalna postignuća stvarajući tako podijeljene zemlje i podijeljeni kontinent, proizvodeći tako generacije siromašnih", zaključio je Oxfam.

Ova međunarodna organizacija, kojoj je cilj borba protiv siromaštva, traži od  ministara financija EU-a da usvoje radikalnu novu agendu progresivnijeg oporezivanja kako bi se osiguralo da bogati plaćaju svoj udio za troškove javnih službi, da se povećaju investicije te da se zaštite vitalne javne usluge, poput zdravstva i obrazovanja, od smanjenja potrošnje.

Dužnička kriza eurozone natjerala je neke zemlje, uključujući Grčku i Portugal, da uvedu ogromne rezove javne potrošnje, masovnu privatizaciju i drastične reforme tržišta , kao i da plate cijenu primitka pomoći od MMF-a i svojih europskih susjeda.

Iako su financijska tržišta bila relativno mirna posljednjih nekoliko mjeseci, brojni visoki europski dužnosnici priznaju da će Grčka vjerojatno trebati novi paket pomoći, vrijedan do 10 milijardi eura.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Fnc 16
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo