Po nekim procjenama, koje su se čule ovih dana i u Saboru, do kraja godine broj nezaposlenih mogao bi se povećati na oko 380.000 tisuća, čime bi i stopa nezaposlenosti dostigla (vrlo visokih) 22,5 posto. Krajem rujna u Hrvatskoj je bila evidentirana 359.921 nezaposlena osoba, što je za 2,9 posto više negoli u mjesecu prije, a za 10,2 posto više negoli u prošlogodišnjem rujnu, saznaje se iz Hrvatskog zavoda za zapošljavanje.
Armiji nezaposlenih u rujnu se priključilo čak 10 tisuća osoba i to je mjesec s daleko najvećim povećanjem broja nezaposlenih u ovoj godini. Među njima, osim onih koji su izgubili radno mjesto, ima i dosta završenih školaraca koji prvi put traže posao.
Kada se nezaposlenima 'pribroje' korisnici mirovina, kojih je u kolovozu, po podacima Državnog zavoda za statistiku, bilo nešto više od 966 tisuća, zbroj nezaposlenih i umirovljenika već je gotovo dostigao brojku ukupno zaposlenih u Hrvatskoj.
Po posljednjim raspoloživim statističkim podacima u kolovozu je u Hrvatskoj bilo 1.335.326 ukupno zaposlenih, od čega u pravnim osobama 1.042.626, ili 0,2 posto manje nego u mjesecu prije. I kada se uzme u obzir da među nezaposlenima ima i onih koji ipak nešto rade i privređuju po nekim osnovama, uključujući i rad na crno, nezaposlenost u Hrvatskoj očito je sve zaoštreniji problem. Posebno s obzirom na najave mogućih stečajeva niza tvrtki.
Stopa nezaposlenosti (koja trenutno u Hrvatskoj iznosi blizu 21 posto) ključni je indikator uspješnosti makro-ekonomske politike neke zemlje a njena što niža razina važan gospodarsko-politički cilj. Stoga je poticanje zapošljavanja od prvorazrednog značenja.
U svemu nešto optimizma ulijeva najnoviji podatak o realnom rastu bruto domaćeg proizvoda u drugom tromjesečju od 3,7 posto, međutim prava rješenja na području zapošljavanja, čini se, ipak tek trebaju uslijediti.