Britanska vlada obvezala je naftne tvrtke da osiguraju opskrbu gorivom. Premijer Tony Blair osobno je razgovarao s čelnicima naftnih tvrtki, ne bi li se uvjerio razumiju li svoje odgovornosti. Naftne tvrtke ranije su izjavile da neće dopustiti prijevoz nafte sve dok ne bude zajamčena puna sigurnost njihovim vozačima. Policija je do sada uspijevala održavati red, no mnogi su zabrinuti zbog mogućeg razvoja događaja.
Prije razgovora s predstavnicima naftnih tvrtki Blair je sazvao izvanrednu sjednicu vlade, tijekom koje se raspravljalo o rastućoj krizi oko goriva. U međuvremenu, prosvjed je ušao u šesti dan. Zatvoreno je 3,000 benzinskih crpki, u cijeloj se Britaniji osjeća pritisak krize. Panično kupovanje nastavljeno je nakon što se pronio glas da će u zemlji nestati goriva u potpunosti tijekom slijedećih 48 sati. Hitne službe dosegle su kritičnu točku zaliha goriva, u brojnim bolnicama manje hitne operacije otkazane su, hitna pomoć i vatrogasci rade samo u slučaju krajnje nužde. Javni prijevoz također je počeo osjećati nestašicu goriva, zbog čega su mnoge redovne linije skraćene.
Ministar prijevoza John Prescott izjavio je da je premijer Blair uvjeren kako je moguće osigurati normalnu opskrbu tržišta. "Ne možemo i nećemo prihvatiti kaos koji se širi zemljom, kao ni da građanima bude uskraćena hitna pomoć i druge službe za slučaj nevolje. Razmatramo sve mogućnosti kako bismo vratili normalno stanje." Blokade neće nagnati britansku vladu na "ishitrene odluke" u vezi s porezom na gorivo, niti će biti dopušteno ponavljanje scenarija viđenog u Francuskoj tijekom zadnjih nekoliko tjedana. Ministar Prescott nije rekao hoće li protiv blokada biti uporijebljene interventne postrojbe, no britanska je vlada dobila dozvolu da ih koristi u slučajevima kada treba osigurati opskrbu gorivom "prioritetnih korisnika", kao što su zdravstvene službe, škole i javni prijevoz.
No, prosvjednici ne žele odustati sve dok vlada ne počne djelovati. Njihov glasnogovornik Brynle Williams rekao je da je Blair pogriješio, uvelike potcijenivši snagu volje Britanaca. "Hoćemo li se povući? Nikada." - izjavio je.
Predsjednik Konzervativne stranke Michael Ancram rekao je da je dužnost vlade osigurati normalnu distribuciju goriva, ali i počne rješavati probleme zbog kojih je do prosvjeda došlo. "Cijene goriva skočile su 33 posto nakon izbora i Vlada ne može tvrditi da je sve ovo došlo potpuno iznenada", - rekao je Ancram.
Znatan dio zapadne Europe paraliziran je prosvjedima protiv visokih cijena goriva. Belgijski vozači kamiona već treći dan drže Bruxelles pod opsadom, dok su u Nizozemskoj prosvjednici izazvali kaos blokirajući dva velika tunela u blizini Amsterdama i Rotterdama. Sličnim akcijama prijete njemački, irski i talijanski vozači.