BIVŠI INŽENJER FIRME KOJA JE GRADILA MOST U GENOVI: /

'Sve u što su oni bili umiješani, uvijek se srušilo'

Image
Foto: EPA, LUCA ZENNARO

Most Morandi srušio se zbog velikog propusta prilikom izgradnje potpornih stubova zbog koje konstrukcija nije mogla izdržati težinu gustog prometa, tvrdi inženjer Saverio Ferrari,

20.8.2018.
17:31
EPA, LUCA ZENNARO
VOYO logo

Inženjer Saverio Ferrari koji je radio za tvrtku koja je sagradila most u Genovi koja se sagradila kaže kako se most srušio zbog propusta prilikom izgradnje potpornih stubova. "

Taj nedostatak i činjenica da vlasti nisu preusmjeravale promet na alternativne pravce glavni su razlozi smrtonosne katastrofe, rekao je umirovljeni inženjer za talijanski list Corriere della Sera. "Radio sam za kompaniju "Kondote". Sve u što su oni bili umiješani uvijek se srušilo", rekao je Ferrari.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Galerija

Image

APOKALIPTIČNI PRIZORI U GENOVI: Urušio se most, poginulo najmanje 22 ljudi, traje akcija spašavanja

Image

APOKALIPTIČNI PRIZORI U GENOVI: Urušio se most, poginulo najmanje 22 ljudi, traje akcija spašavanja

Problemi kod izgradnje

"Riccardo Morandi, projektant mosta po kome je i dobio ime, bio je toga svjestan i žalio se građevinskom timu", objašnjava Saverio Ferrari. Prema njegovim riječima, ispitivanja izdržljivosti nosećih stubova izvedena su navrat-nanos i most je samo dvije godine nakon puštanja u promet pokazivao velike nedostatke.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kada su gradili most, noseći stubovi nisu napravljeni tako da izdrže potres. Testovi su trajali pet dana. Kemijska reakcija betona ne može završiti u tom roku, ali oni su ipak nastavili graditi. To, kao i činjenica da nisu znali preusmjeriti vozila na alternative pravce za vrijeme gustog prometa, razlozi su što se most srušio.

Ima i drugačijih mišljenja

S druge strane, bivši predsjednik Institucije građevinskih inženjera i specijalista za mostove, Ian Firt, kaže da je most dužine jedan kilometar izgrađen šezdesetih godina, zahvaljujući itekako stabilnim osloncima, bio izuzetno siguran, ali je vrijeme zasigurno imalo udjela u današnjoj tragediji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"S obzirom na to da most postoji 50 godina, moguće je da su postojala neka oštećenja. Također, radovi koji su obavljani na njemu mogli su utjecati na dodatno oštećenje potpornja," rekao je Firt te dodao da je vijadukt koji je osmislio Riccardo Morandi bio "veoma neobičnog dizajna".

Od sedamdesetih godina na mostu su izvedeni brojni popravci, a postojala je i bojazan može li izdržati svakodnevni protok prometa koji je imao. Vijadukt se urušio u utorak tijekom nevremena i uslijed velikih kiša. Tridesetak automobila i tri kamiona pali su sa visine od 45 metara. Prema posljednjim podacima, poginulo je 42 ljudi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sjene prošlosti
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo