Austrijski profesor Florian Bieber, koji već nekoliko godina predaje politiku i međunarodne odnose na britanskom Sveučilištu Kent objavio je na svom blogu neke od bisera svojih studenata koji se odnose na povijest Balkana. Studenti su svoje odgovore pisali na ispitima između 2006. i 2010. godine, a Bieber navodi kako su to odgovori njegovih studenata, ali da je iz razgovora s kolegama saznao da je slična situacija i na ostalim sveučilištima, piše Deutsche Welle.
Kada je riječ o nastanku Jugoslavije, britanski studenti nailaze na prvu nedoumicu. Jedan od njih se proslavio odgovorom kako je Jugoslavija uspjela opstati zahvaljujući činjenici da još od antičkog doba nije imala nijednog velikog neprijatelja koji bi je mogao ozbiljno ugroziti. Njegov kolega je bliži za kojih par stotina godina pa kaže kako je Jugoslaviju stvorilo Otomansko carstvo, koje je angažiralo "svog službenika Tita", koji je kasnije bio zadužen za održavanje reda u zemlji. Bilo je i onih koji su smjestili nastanak Jugoslavije u 20. stoljeće, ali tada slijedi još teža prepreka - tko je činio Jugoslaviju? Jedan budući britanski ekspert za međunarodnu politiku kaže da su Jugoslaviju stvorili Hrvati, Srbi i Česi. No, nije ni to najgore. Ima i onih koji su tvrdili da je Jugoslaviju tvorilo osam republika i pokrajina, a neke od njih su Vojvonec i Yugoveada. U svom odgovoru jedan je mladi Britanac točno odgovorio da je Kosovo bilo sastavni dio države, ali je dodao kako 95 posto tamošnjeg stanovništva čine Alžirci.
Kada je riječ o raspadu bivše države, jedan britanski student je bio blizu točnom odgovoru jer je zapisao kako je do raspada došlo kada je Slobodan Milošević bezuspješno pokušao osvojiti glavni grad Hrvatske - Dubrovnik.
Profesor Bieber objašnjavajući dobivene odgovore kaže kako njegovi studenti nisu neobrazovani nego nezainteresirani za istok Europe. Možda je i u pravu. Možda ne treba biti ni prestrog prema studentima jer bi bilo zanimljivo kada bi i neki naš profesor objavio odgovore svojih studenata s ispita o međunarodnim odnosima. Ono što ostavlja malo gorčine ta bi ti isti studenti sutra mogli procjenjivati nas ili donositi odluke o nama, o kojima tako malo znaju.