Više od četvrtine žena u Latinskoj Americi njih 28 posto postaju majke prije dvadesete, zbog čega je to područje drugo na svijetu po broju djece koju rađaju djevojčice u tinejdžerskoj dobi, iza Afrike južno od Sahare, po studiji objavljenoj u četvrtak.
Latinska Amerika je i drugo područje u svijetu po padu tinejdžerskih trudnoća čiji je broj između 2000. i 2010. smanjen za 12,9 posto zahvaljujući poboljšanju zdravstvenih uvjeta i zdravstvenog odgoja, po studiji koju je provelo Gospodarsko povjerenstvo za Latinsku Ameriku i Karibe (CEPAL).
No one su i dalje iznad stope u zapadnoj Europi (2 posto).
Trudnoća u dobi od 15 do 19 godina je fenomen koji najviše pogađa siromašno autohtono stanovništvo: u Brazilu, u Panami i u Kostariki maloljetničke trudnoće su dvostruko brojnije u urođeničkoj populaciji nego među melezima.
Mnoge djevojčice "zbog nedostatka prilika, zbog kulturnih stereotipa i ograničenja u ostvarenju osobnih ambicija" smatraju majčinstvo jedinom mogućnosti da se izbave iz siromaštva, ističe CEPAL, tijelo u nadležnosti UN-a, sa sjedištem u Santiagu.
Najveću stopu trudnoća između 15. i 19. godine imaju Nikaragva (19,9 posto), Dominikanska Republika (19,7 posto) i Ekvador. Najmanje su tim fenomenom pogođeni Urugvaj (9,5 posto), Kostarika (11,1 posto) i Peru (11,5 posto).
Stopa trudnoća među djevojčicama do petnaeste iznosi tek 0,5 posto, ali bilježi porast.