Belgijski stil kombinira rustikalne elemente i suvremenu estetiku, čime se stvara smiren i ugodan ambijent, ispunjen dobrodošlicom.
Mnogo se koristi drvo i to u što prirodnijem obliku - kao drveni pod, namještaj, obloga zida ili stropa. Boje su mekane, neutralne, umirujuće, poput boje kave, uz bogatstvo sivih nijansi i bijelu.
Velika pozornost posvećena je teksturama koje daju zanimljivost i dubinu, u čemu su važne prirodne tkanine, osobito lan. Boje se koriste za kreiranje atmosfere i ne skreću pozornost na pojedine predmete.
Prostorije su opremljene s malim brojem komada namještaja, a on ima jednostavne i čiste linije bez puno dekoracija. Česte su kombinacije starog i novog, antikni ili rustikalni elementi, stolci i klupe od drveta i moderni namještaj. Kod tapeciranog namještaja naglašena je udobnost – sofe su velike, mekane, često s puno jastuka. Priroda je vrlo prisutna i kroz detalje kao što su pletene košare, drva uz kamin, drvene zdjele.
Poneki stariji, rustikalni ili antikni komad namještaja s patinom, govori o ljepoti koja se može naći u nesavršenosti i priči koju nosi povijest nekog predmeta. Jednako tako su dobrodošli predmeti koji su ponovno upotrijebljeni, kojim je dana nova namjena – vrata se mogu iskoristiti kao stol ili uzglavlje kreveta. Tako se dobiva dojam da je interijer uređen mnogo godina ranije, što ga čini bezvremenim.
Axel Vervoordt, poznati kolekcionar i trgovac antikvitetima i umjetninama, također je i dizajner interijera. Njegov rad najbolje opisuju belgijski stil. Vješto kombinirajući antikne komade i moderni namještaj, svakodnevne stvari i umjetnost, suzdržanu paletu boja i puno prirodnih materijala, kreira harmonične ambijente ispunjene dobrodošlicom.
Piet Boon, nizozemski dizajner interijera, nosi u svojim radovima slične crte i atmosferu, s manje rustikalnih elemenata.
Koristeći sasvim moderne linije, ali uz pažljivo korištenje materijala, ostvaruje udobne, ujedno i moderne i bezvremene ambijente.
Savjetuje: http://www.gordanavresnik.com/