LONDON - Milijunski auditorij BBC-jevog Radija 4 i internetskog portala britanske javne radiotelevizije u četvrtak je imao priliku čuti i pročitati opsežnu reportažu novinara Matta Prodgera o nedavno revidiranom upozorenju Foreign Officea britanskim turistima prilikom putovanja u Hrvatsku, koju se opisuje kao državu kojom caruje organizirani kriminal.
Izvješće "Hrvatska prokleta kriminalom i korupcijom", BBC-jev novinar počinje informacijom o atentatu na Ivu Pukanića, kojeg opisuje kao kontroverznog novinara s vezama na vrhu, uključujući i predsjednika Mesića, kao i na dnu - bio je povezan s "najpoznatijim gangsterima u državi".
Prodger odmah napominje i kako je samo dva tjedna prije atentata, na zagrebačkom stubištu likvidirana Ivana Hodak te da su mnogi skeptični prema policijskoj verziji priče o beskućniku ubojici i da umjesto toga spominju "ime jednog bivšeg generala, nestale dragulje, otmicu i jednog poznatog kriminalca." U policijsku priču ne vjeruje ni Ivanin otac Zvonimir, koji je Prodgeru, neposredno nakon izricanja presude Vladimiru Zagorcu, rekao da je ubojstvo njegove kćeri zasigurno djelo kriminalnog miljea zainteresiranog za Zagorčev slučaj te da je to bila "poruka neke organizacije upućena meni".
"Ovakvu sliku nećete naći na razglednicama s dalmatinske obale", kaže Prodger i citira upozorenje Foreign Offica britanskim turistima da bi u Hrvatskoj mogli naići na terorizam i organizirani kriminal.
Dodaje i da likvidacije Ive Pukanića i Ivane Hodak, kao i serija napada na novinare i poduzetnike, samo potvrđuju mišljenje mnogih Hrvata kako je njihova zemlja zapala u ralje mafijaša iz ranih '90-ih, kada je Jugoslaviji bio nametnut embargo. "Bez mogućnosti trgovanja i legalnog naoružavanja, savezne republike, uključujući i Hrvatsku, okrenule su se švercu, a nekadašnji kriminalci prometnuli su se u moćne poduzetnike."
BBC-jevac zatim citira dvojicu hrvatskih novinara, Gordana Flaudera i Gordana Malića, koji obojica vjeruju da je organizirani kriminal postao dio establishmenta u Hrvatskoj. Flauder je tako spomenuo poznatu frazu o tome kako je "Italija država s mafijom, dok je Hrvatska mafija s državom". Prisjetio se i slučaja kada je jednom državnom odvjetniku predao dokaze o pojedinim muljatorima, ali ovaj ih je odbio procesuirati iz straha da ne izgubi glavu. Malić, pak, tvrdi da je kriminalni aparat u Hrvatskoj znatno bolje ustrojen od državnog.
U izvještaju BBC-ja potom je spomenuta afera "Maestro" te snimka na kojoj se vidi kako potpredsjednik Fonda za privatizaciju u kuverti prima mito.
Nataša Srdoč s Jadranskog instituta za javne politike britanskom reporteru kaže da korupcija u Hrvatskoj postoji i među vladinim dužnosnicima te ističe da čak neki ministri nisu u stanju objasniti kako su se obogatili. "Naš je problem u Hrvatskoj taj što se s ovim stvarima nismo u stanju sami obračunati. Uistinu nam je potreban pritisak izvana. Hrvatska treba uspostaviti nezavisno sudstvo, vladavinu prava i zaštitu imovinskih prava, ali prije ulaska u EU, jer ako to ne učini prije ulaska, neće učiniti ništa", zaključuje Srdoč.
Ministar pravosuđa Ivan Šimonović BBC-jevog je novinara pokušao uvjeriti kako su u Hrvatskoj pred zakonom svi jednaki te je odbacio tvrdnje da su ljudi iz državnog i političkog vrha zaštićeni od kaznenog progona.
Profesor Žarko Puhovski pokušao je objasniti zašto RH tako nevoljko provodi reforme. "Ako imate Bugarsku i Rumunjsku u EU, ako imate podijeljeni Cipar, ako imate Grčku sa svom korupcijom i pravosudnim problemima, ako imate baltičke države s katastrofalnom politikom prema manjinama itd., tada ne možete vidjeti zašto bi se Hrvatska dala u sve te reforme prije nego i sama uđe u EU."
Novinar Matt Prodger, čija je reportaža u međuvremenu izazvala žestoke reakcije službenog Zagreba, na kraju se teksta pita može li i ima li Hrvatska vremena počistiti svoje dvorište do ulaska u EU, čemu se nada u sljedeće dvije godine.