Ivan se nadao da će brzo dobiti povrat novca od rata stambneog kredita koje su sa 1.600 skočile na 2.800 kuna.
"Smatrao sam da će banka postupiti po prijedlogu što sam ga poslao za nagodbu za kamatu po toj pravomoćnoj presudi. Međutim, banka je odbila", pozalio se Ivan Sabo iz Osijeka.
I nije jedini dobio odbijenicu. Takvih je 1.270 kreditnih dužnika kojima su rasle kamate i rate. Ali banke se teško odriču izdašne zarade.
"Imamo iskustvo da su banke sve odbile. Zato smo naparvi novi predložak koji isto savjetujemo da nakon toga prilože novi predložak", istaknuo je Krešimir Bajamić iz Udruge Franak.
Ako ni to ne prođe, opcija je privatna tužba.
"Može biti individualna i kolektivna, ne u smislu kolektiva, nego da više tužitelja u jednoj tužbi. Mi savjetujemo da ne bude više od pet", poručila je odvjetnica Udruge Franak Sanja Hajnal.
U tom slučaju mora biti riječ o istoj banci i nadležnosti suda u istom gradu. No problem je što je još uvijek riječ o manjini, pa banke kao da presudu ne shvaćaju ozbiljno.
Na temelju presude pravo na povrat preplaćene kamate ima stotinjak tisuća dužnika, ne samo u švicarcima, nego i eurima i kunama.
Uz privatnu tužbu, svatko od dužnika može besplatno podnijeti i optužni prijedlog protiv banaka. I tako ih kazniti za podizanja kamata.