Upitan za komentar na oduzimanje naslova počasnog građanina Sarajeva, zagrebački gradonačelnik Milan Bandić je samo rekao kratko kako je on "počasni građanin Srebrenice i Kiseljaka" te da njegova djela u Hrvatskoj i BiH govore više od bilo kojeg priznanja.
Gradsko vijeće Sarajeva u srijedu je opozvalo svoju raniju odluku o dodjeli priznanja počasnog građanina Sarajeva zagrebačkom gradonačelniku Milanu Bandiću.
Bandić je u veljači dobio to priznanje u znak zahvalnosti za doprinos suradnji Sarajeva i Zagreba te poboljšanje ukupnih odnosa Hrvatske i BiH.
Za opoziv priznanja Bandiću glasovalo je 20 od 25 nazočnih vijećnika.
Odluka je uslijedila kao reakcija na intervju što ga je Bandić 10. ožujka dao televizijskoj mreži Al Jazeera Balkans kazavši tom prigodom kako bi uspostava trećeg entiteta u BiH mogla biti način rješavanja statusa hrvatskog naroda u toj zemlji koji je podvrgnut majoriziranju.
"Bosna i Hercegovina je zemlja tri konstitutivna naroda i, nadam se, uskoro i tri entiteta, da svatko ima mogućnost da izabere svoje predstavnike", kazao je među ostalim gradonačelnik Zagreba u spornom intervjuu zbog čega je na njegov račun uslijedila lavina optužbi da zagovara podjelu BiH.
Uoči rasprave vijećnik Gradimir Gojer je kazao kako ga je Bandić zvao telefonom u utorak navečer zamolivši ga da vijećnicima prenese molbu da još jednom pogledaju sporni intervju i uvjere se što je točno izjavio.
Usporedivši sebe s Isusom uoči razapinjanja na križu, Bandić je uz Gojerovo posredovanje poručio kako bez obzira na odluku gradskog vijeća Sarajeva on neće promijeniti odnos prema BiH.
"Bez obzira na današnju odluku gradskih vijećnika Sarajeva ja ću nastaviti voljeti, pomagati i podržavati BiH i Bosance i Hercegovce bez obzira na vjeru i naciju. Poručujem vijećnicima grada Sarajeva da je ovo ujedno mišljenje počasnog građanina Srebrenice", Bandićeva je poruka koju je prenio Gojer.
No poruka zagrebačkog gradonačelnika nije naišla na oduševljenje sarajevskih gradskih vijećnika, a neki od njih su se našli dodatno uvrijeđeni.
Vijećnica Edina Latif iz Saveza za bolju budućnost (SBB) upravo je tim riječima opisala kako je doživjela Bandićevu poruku optuživši uz to zagrebačkog gradonačelnika da "drži predavanja iz Zagreba" i "manipulira Srebrenicom".
Na račun zagrebačkog gradonačelnika upućen je cijeli niz dodatnih kritika koje su se svele na optužbe da zagovara podjele BiH.
"Ovo je nesmotrena izjava i ja sam očekivala njegov demanti, a on na žalost nije uslijedio", kazala je vijećnica Tatjana Ljujić-Mijatović koja je tijekom rata u BiH obnašala dužnost člana Predsjedništva BiH.
Miro Lazović, koji je glasovao za priznanje Bandiću u veljači, kazao je kako je intervju zagrebačkog gradonačelnika doživio veoma emotivno.
"Kada god netko spomene podjelu BiH prisjetim se teških trenutaka iz ratnog vremena", kazao je Lazović koji je tijekom rata obnašao dužnost predsjednika Skupštine BiH.
"Izjava koju je dao Bandić asocirala me na to vrijeme", kazao je Lazović dodajući kako je zagrebački gradonačelnik "izjavom o podjeli BiH", kako je Lazović protumačio Bandićevu izjavu, sam sebe diskvalificirao.
Vijećnica Arijana Talović iz Socijaldemokratske partije (SDP BiH) kazala je kako ta stranka podupire odluku o oduzimanju priznanja Bandiću jer on zagovara podjelu BiH, no njezin stranački kolega Hasan Hodžić je upozorio kako bi odluka o povlačenju priznanja Bandiću mogla utjecati na odnose Sarajeva i Zagreba, ali i na ukupne odnose Hrvatske i BiH.
"Ja mislim da je Bandić ovo izjavio jer mu trebaju glasovi iz Hercegovine na narednim izborima u Hrvatskoj", kazao je Hodžić zaključivši kako Bandić zaslužuje "dva, a ne jedno priznanje" jer nigdje nije kazao ništa protiv BiH.