Jesu li ovakve visoke temperature poslejdica globalnog zagrijavanja ili jednostavna anomalija u nizu godina kakvu doduše nikakvi meteorološki godišnjaci u nas ne pamte, možemo samo nagađati.
Meteorološki institut u Osijeku, koji vrijeme prati još od sredine 19. stoljeća, do sada nije zabilježio ovako dugo toplo razdoblje, koje traje još od svibnja.
Iako se mnogi vesele što još dugo neće morati oblačiti kapute, pa čak, tijekom dana, ni duge hlače, poljoprivreda broji sve veće gubitke, jer suša traje već mjesecima.
Zabrinutost pojačava i srednjoročna prognoza koja na našim područjima u skoroj budućnosti ne predviđa početak dugotrajnih i ravnomjernih jesenskih padalina.
Naprotiv, cijeli rujan, a posebno njegov kraj, pratit će mogućnost kratkotrajnih pljuskova s grmljavinom kakvi su, zna se, uobičajeni samo ljeti.
Ipak, količina vode koja dotakne tlo pljuskovima većeg je obujma od one koja padne iz gustih višednevnih jesenskih oblaka, no nažalost ni ta činjenica ne može pomoći žednim poljima, jer nakon kratke kiše dolazi duže sušno i toplo razdoblje zbog čega sva voda iz zemlje ispari.
Bablje ljeto u nas je često spominjan pojam, što govori da se ne zbiva tako rijedak, no ove godine ono će zaista biti dugo.
Bez obzira što je sunce već daleko na jugu dnevne će temperature i dalje biti visoke, i do 30 stupnjeva. No sve duže i vedre noći, za vrijeme kojih sva toplina sa zemlje nestane u svemiru, donijet će znatna noćna zahlađenja, čak i ispod 10 celzijevih stupnjeva.
Dnevne temperaturne razlike stoga će iznositi i više od dvadeset stupnjeva, zbog čega bi se osim potencijalnih šmrcavaca trebali pričuvati i srčani bolesnici.
Tijekom hladnih jutara morat će biti pažljivi i vozači, jer naglo sniženje temperature zraka, koji je zbog kratkotrajnih pljuskova bogat vlagom, u kotlinama, zavjetrinama i nizinama donijet će guste magle.