ZAGREB - Ministarstvo zdravlja u današnjem je priopćenju ustvrdilo da su ispunjeni svi zakonski uvjeti za prekid štrajka liječnika u bolnicama no, unatoč tome, predsjednik Hrvatskog liječničkog sindikata IvicaBabić najavljuje radikalizaciju štrajka od ponedjeljka, 30. rujna.
Ministarstvo podsjeća da je od početka štrajka, 18. rujna, Babić više puta mijenjao uvjete za prekid štrajka i nastavak pregovora. Nakon što su medicinske sestre prekinule štrajk i vratile se pregovorima o novom kolektivnom ugovoru, Babić i dalje ustraje na štrajku usprkos spremnosti Ministarstva da udovolji svim uvjetima koji su zakonski utemeljeni, kaže se u priopćenju.
U nekoliko navrata Babić je izjavio kako je razlog pokretanja štrajka to što nije dobio pisano očitovanje o svojem prijedlogu kolektivnog ugovora, no Ministarstvo tvrdi da se pisano očitovalo o tom prijedlogu još 12. kolovoza. U očitovanju je jasno rečeno kako je uobičajena praksa da se kao polazište za pregovore uzima razina materijalnih prava iz trenutno važećeg ugovora, no to ne određuje konačni sadržaj kolektivnog ugovora.
Tijekom pokušaja mirenja i socijalnog dijaloga ministar zdravlja RajkoOstojić više je puta rekao Babiću da se Ministarstvo zdravlja načelno slaže s prijedlozima sindikata, te da se svi članci koje on predlaže razmatraju jednakovrijedno u odnosu na važeći kolektivni ugovor, kaže se u priopćenju.
Osim toga, Ministarstvo upozorava da je Babić postavljao uvjete za prekid štrajka koji su protuzakoniti. Tako je tražio smjenjivanje sanacijske upraviteljice virovitičke Opće bolnice, iako bi mu kao sindikalnom čelniku trebalo biti poznato da to nije zakonski utemeljen razlog.
Nakon toga je javno zahtijevao da se iz pregovora isključi jedan sindikat, što je također nezakonito jer se sukladno zakonima na pregovore moraju pozvati sva tri reprezentativna sindikata u zdravstvu.
Potom je 24. rujna izjavio da će prekinuti štrajk ako se postigne dogovor o plaćanju prekovremenog rada sukladno hrvatskim propisima i europskoj praksi, a to za Ministarstvo zdravlja ni u jednom trenutku nije bilo upitno, tvrdi se u priopćenju.
Još od prvih najava štrajka, u srpnju, ministar Ostojić je isticao da u pregovorima o novom kolektivnom ugovoru želi postići i dogovor o plaćanju prekovremenog rada u skladu s hrvatskim propisima i europskom praksom, te da pregovore treba intenzivirati kako bi se novoutvrđena prava mogla primijeniti već za rujan, kaže se u priopćenju.