Istraživači su s uspjehom testirali mali prototip koji će, ako se u potpunosti ostvari, biti milijune puta snažniji od današnjih promatračnica. Eksperimentalni rad na prototipu dio je Nasine misije Maxim čija je svrha razvoj astronomije x-zraka koje se koriste u pronalaženju svemirskih zbivanja izuzetno visoke temperature i snage. Međutim, da bi se postigla željena vidljivost, Nasa će morati u Svemir odaslati formaciju od 30 letjelica.
Razlog je tomu što će Maxim koristiti tehnologiju koja se zove interferometrija x-zraka, a riječ je o nekoliko malih teleskopa povezanih tako da oponašaju mnogo veći uređaj. Takav se pristup primijenjuje kod radio-astronoma već nekoliko desetljeća, a čine ga Ťtanjuriť međusobno udaljeni mnogo kilometara, čime se poboljšava oštrina fotografija. Međutim, dok se radio-valovi mogu primati bilo gdje na Zemljinoj površini, x-zrake apsorbira gornji sloj atmosfere, te se detektori moraju postaviti na balone ili satelite kako bi se zadobili željeni podaci. Daljnju poteškoću u fokusiranju x-zraka predstavlja uporaba posebnih cilindričnih ogledala čija je namjena lomljenje nadolazeće radijacije na točkama detekcije.
Nova tehnologija, koju je s kolegama razvio profesor Webster Cash sa Sveučilišta Colorado, koristi višeslojna ravna ogledala koja blago usmjeravaju rojeve nadolazećih x-zraka. Dva skupa ogledala miješaju i uvećavaju zrake proizvodeći tako oštrije fotografije. Tehnologija je testirana u vakuumiranom spremniku s četiri ogledala koji je simulirao uvjete u Svemiru. ŤMilijunsko povećanje rezolucije x-zraka omogućit će gledanje udaljenih objekata kao da se nalaze u našem Sunčevom sustavu. Ovaj novi pristup omogućuje astronomima specijaliziranim za x-zrake veliki skok s teleskopa rezolucije ne veće od one koju koriste amateri u svojim dvorištima, na promatračnicu puno točniju od Hubbleať.
Komentirajući istaživanje dr. Nicholas White iz Nasainog Goddard Space Flight Centra, je rekao: ŤOvaj će nam napredak omogućiti neposredno promatranje učinaka koje predviđa Einsteinova Opća teorija relativnosti pod najekstremnijim gravitacijskim poljima. Biti će lakše nego ikada dobiti fotografiju crne rupe.ť
Iako se crne rupe ne mogu neposredno fotografirati ? jer gravitacijsko polje rupe je toliko snažno da ni svjetlo ne može iz nje pobjeći ? Maxim će se moći usredotočiti na zbivanja u neposrednoj okolini rupe. Kako materija upada u crnu rupu, tako se ubrzava i zagrijava ? najužarenije čestice će postići temperaturu od 100 milijuna celzijusovih stupnjeva i tako emitirati x-zrake. S vidljivošću koju Maxim obećava, astronomi će moći promatrati detalje procesa ubrzavanja koji su danas nevidljivi za postojeće promatračnice.
Lansiranje letjelica u dvije misije koje će činiti Maxim, Nasa planira nakon 2010.