ZAGREB - Aktivisti Zelene akcije i Prava na grad okupili su se u subotu navečer na križanju Gundulićeve i Masarykove ulice u Zagrebu, izražavajući svoje nezadovoljstvo nastavkom gradnje u Varšavskoj ulici jer se time, kako tvrde, od građana otima javni prostor.
Prosvjednici su svoje nezadovoljstvo izražavali trubljenjem i zviždanjem uz pomoć poklopaca, zvonaca, čegrtaljki i zviždaljki. Ispred njih je bila postavljena policijska blokada koja je osiguravala i onemogućavala pristup gradilištu, zbog čega je zatražena ostavka ministra unutarnjih poslova Tomislava Karamarka.
Među prosvjednicima su bili ljudi svih generacija, no najviše mladih, a među njima i stanari iz Varšavske koji se smatraju direktno oštećenima u gradnji projekta 'Cvjetni'. Pridružila im se i manja skupina Bad Blue Boysa, iz koje je stiglo i nešto govora mržnje, od čega su se organizatori mitinga kasnije ogradili.
Zazidali ulaz u Ministarstvo graditeljstva
Svi su u međuvremenu odlučili promijeniti lokaciju demonstracija te su se zaputili prema zgradi Ministarstva graditeljstva u Ulici Republike Austrije kako bi zatražili ostavku ministrice Marine Matulović Dropulić. Cijelim putem ih je slijedila policija, ali incidenata nije bilo.
Predsjednik Zelene akcije Tomislav Tomašević rekao je kako traže ostavku "jer je ministrica Dropulić političarka koja je godinama u najvećem sukobu interesa u Hrvatskoj. Kako da joj vjerujemo da je sve po zakonu kad je ona dioničarka tvrtke koja je projektant gradnje u Varšavskoj", zapitao se Tomašević.
Teodor Celakoski iz Prava na grad rekao je kako "Hrvatska nije privatna prćija Karamarka, Horvatinčića i Bandića", a izvijestio je i da je tijekom dosadašnje gradnje unutar bloka zgrada kod Cvjetnog trga zazidan prostor ispred više stanova u Ilici 11.
"Ministrica Marina Matulović Dropulić govori da je sve po zakonu, a ispred stanova je sagrađen zid visine 15 metara", kazao je Celakoski.
Aktivisti su stoga simbolično odlučili zazidati i ulaz u zgradu Ministarstva graditeljstva. Pred nju su naslagali blokove od knaufa do visine od nekoliko metara.
"Zatvaraju nam naš životni prostor"
"Zatvaraju naš životni prostor, ne slušaju naše molbe. Inspekcija je rekla da je sve po zakonu i da imaju sve dozvole, a ja se pozivam na svoju lokacijsku dozvolu koja govori da minimalno odstojanje od zida treba biti 3 metra", rekao je jedan od stanara Ilice 11 i pozvao građane da se tome suprotstave.
Upravni sud u petak je odbio tužbe nekoliko tužitelja protiv rješenja Ministarstva graditeljstva koje je ranije odbilo njihove tužbe protiv lokacijske dozvole za gradnju u Varšavskoj.
Prosvjednici su ponovno zatražili i ostavku gradonačelnika Milana Bandića, a Tomašević je najavio novo okupljanje u ponedjeljak u 19 sati na križanju Gundulićeve i Masarykove ulice, odakle, kako je rekao, idu posjetiti gradonačelnika.
Prema procjenama, na mitingu je bilo između 1000 i 2000 prosvjednika, a razišli su se do 20,45 sati.