LJUBLJANA - Zamisao koju Europska komisija ima o budućoj posredničkoj ulozi Ahtisaarijeve skupine bliža je slovenskim nego hrvatskim željama, ocijenio je u utorak državni tajnik za strateška pitanja u slovenskom ministarstvu vanjskih poslova Milan Balažic.
"Koliko ja shvaćam prijedlog povjerenika za proširenje Ollija Rehna, Europska komisija naginje tome da bi preporuke posredničke skupine pod vodstvom Marttija Ahtisaarija o granici bile obvezujuće, a to je i ono čemu je sklona i slovenska politika", izjavio je Balažic u emisiji "Odmevi" Slovenske televizije.
Prema njegovim riječima, Slovenija želi da se dugogodišnji granični prijepor konačno riješi posredovanjem i to prije ulaska Hrvatske u Europsku uniju.
"To bi trebala biti dva paralelna procesa. Želimo razrješenje spora vezati na ulazak Hrvatske u EU, kad spor bude razriješen, dat ćemo zeleno svjetlo za ulazak Hrvatske u EU", rekao je Balažic.
Za razliku od njega, profesor međunarodnog prava i nekadašnji ministar prometa Marko Pavliha ne vjeruje da će doći do rješenja graničnog pitanja posredništvom, te smatra da bi posrednici mogli pomoći Sloveniji i Hrvatskoj da se odluče za ustanovu na kojoj će se rješavati spor.
"Mislim da to ne bi smio biti Međunarodni sud pravde nego ad-hoc arbitraža", rekao je Pavliha, navodeći da Slovenija ne bi smjela odustati da se pravnim okvirom kao obvezno odredi uvažavanje "načela pravednosti" (ex aequo et bono).
Pavliha je ocijenio da zaključak slovenskog parlamenta kojim su nedavno sporne točke na granici proglašene "slovenskim teritorijem", uz isticanje da Sloveniji pripada i cijeli Piranski zaljev, te izlaz na otvoreno more, nisu oslabile mogućnost dogovora ili slovenske pozicije u inozemstvu, dodavši da se Slovenija zaštitila od hrvatskih jednostranih akata i da će zaključci parlamenta biti "polazišna točka" za svaku slovensku vladu.