PUSIĆ ODGOVORILA OPORBI / 'A što ako se pokaže da je dogovor bio na štetu hrvatskih štediša?'

Image
Foto: Pixsell

'A što vi to znate, a mi ne smijemo znati? A što ako se pokaže da je dogovor bio na štetu hrvatskih građana, npr.štediša?', upitao je zastupnik HDSSB-a Dinko Burić kolegu iz HNS-a Jozu Radoša koji je Vesni Pusić čestitao na dogovoru sa Slovencima.

7.2.2013.
10:45
Pixsell
VOYO logo

Iako je ministrica vanjskih i europskih poslova Vesna Pusić u Sabor došla zbog  prijedloga godišnjem plana usklađivanja zakonodavstva s pravnom stečevinom EU, po kojemu bi se u ovoj godini s europskim propisima trebalo uskladiti 108 zakona, zastupnici oporbe odmah su od nje zatražili odgovore na pitanja o čemu se razgovaralo u Sloveniji kada je riječ o Ljubljanskoj banci, te kakav podnesak Hrvatska šalje sudu u Haagu vezano za arbitražu oko Savudrijske vale.

Pusić i Erjavec našli rješenje za Ljubljansku banku

"U Sloveniji raspravlja vanjskopolitički odbor, u kasnim noćnim satima sastaje se slovenski parlament na tajnoj sjednici, a Hrvatski sabor kao da to uopće ne zanima! Malo smo si i sami krivi. Sami smo svoj status sveli na status promatrača", rekao je u sabornici zastupnik HDSSB-a Boro Grubišić, a izvješće je od Vesne Pusić zatražio i HDZ.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nakon što je zastupnik HNS-a Jozo Radoš čestitao ministrici vanjskih poslova na dogovoru sa Slovencima, odmah se za riječ javio HDSSB-ov Dinko Burić i pitao:

"A što vi to znate, a mi ne smijemo znati? A što ako se pokaže da je dogovor bio na štetu hrvatskih građana, npr.štediša? Slovenski parlament i odbor raspravljaju, a od nas više znaju i vrapci na grani!", slikovito je opisao Burić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
Foto: Pixsell

"To je problem koji je na dnevnom redu od 1992. godine. Iz različitih razloga nije rješavan. To je u Sloveniji političko pitanje, mi možemo tvrditi da to nije dobro ni lijepo, ali je to tako. O tome moramo voditi računa. Mislim da je tome moguće pristupiti na dva načina - jedan je da probamo jedan drugoga nadmudriti, a drugi da postupimo kao partner drugoj strani i da nađemo rješenje s kojima ćemo moći živjeti", objasnila je Pusić.

"Ovo je prijedlog koji nikome ne šteti, koji je u našem interesu, rješava pat poziciju... Apsolutno sam spremna snositi odgovornost. Iznijet ćemo rješenje, ali ne prije nego ga slovenska strana prihvati. Ako to prođe, Slovenija će u ožujku ratificirati naš ugovor. Imamo 22 ratifikacije, u četiri su započeti procesi, samo Slovenija nije ni započela proces ratifikacije", dodala je ministrica vanjskih i europskih poslova.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Inače, Vesna Pusić je danas u Saboru pozvala zastupnike da prihvate Godišnji plan usklađivanja zakonodavstva s pravnom stečevinom EU, po kojemu bi se u ovoj godini s europskim propisima trebalo uskladiti 108 zakona.

Velik broj tih zakona, poručila je ministrica sa saborske govornice, pretpostavka su funkcioniranja Hrvatske u punopravnom članstvu u EU.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Naglasila je kako se europska pravna stečevina kontinuirano mijenja, te da će Hrvatska i kao članica Unije nastaviti usklađivati svoje zakonodavstvo.

Pusić je dodala kako je Hrvatska prošla dugotrajan i složen pregovarački proces, te kao jedina do sada došla pod monitoring i nakon zatvaranja pregovora, do ulaska u Uniju.

Zadnje od izvješća o provedenom monitoringu Europska komisija će objaviti krajem ožujka, a ministrica je istaknula kako je od deset točaka, na koje je Komisija posebno skrenula pozornost, Hrvatska ispunila sve.

Fnc 16
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo