Na današnji dan, pre 14 godina, ubijen je novinar i vlasnik lista "Dnevni telegraf" Slavko Ćuruvija, a to ubistvo do danas nije razjašnjeno.
Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS) i Udruženje novinara Srbije (UNS) će položiti vence na spomen-obeležje Slavku Ćuruviji u Svetogorskoj ulici u kojoj je stanovao i u kojoj je ubijen.
Prijatelji, kolege i Ćuruvijina porodica smatraju da ubistvo ima političku pozadinu, zbog oštrih reči i kritičkih stavova koje je taj novinar iznosio o režimu Slobodana Miloševića.
Novinar i vlasnik "Dnevnog telegrafa" i "Evropljanina" Slavko Ćuruvija ubijen je 11. aprila 1999, na Uskrs, u pasažu zgrade u Svetogorskoj ulici, u centru Beograda. Ubice su u njega, s leđa, ispalile 17 metaka.
Ubijen je tokom bombardovanja, pet dana nakon što je u tadašnjem dnevnom listu "Politika ekspres" optužen za "priželjkivanje bombi" i "izdaju".
Pre dva meseca osnovana je Komisija za istraživanje ubistava novinara koja je obnovila istragu ubistava novinara Radislave – Dade Vujasinović, Slavka Ćuruvije i Milana Pantića radi nalaženja počinilaca i nalogodavaca zločina.
Predsednik Komisije za istraživanje ubistva novinara Veran Matić kaže da su ti zločini simbol režima koji je izvršio streljanje, ali i sistema koji nije uspeo da ga raskrinka, privede pravdi počinioce i nalogodavce i osudi ih na zaslužene kazne.
Mislim da je moguće rešiti ubistvo Slavka Ćuruvije, i mislim da je to moguće obaviti u što skorijem periodu, kaže Matić.
U prva dva meseca rada Komisije evidentirana je i prikupljana dokumentacija koja se nalazila na različitim mestima: u MUP-u, BIA, tužilaštvima. O svakom pojedinačnom slučaju su prikupljene informacije od važnih učesnika dosadašnjih istraga.
Može se reći da se po prvi put gotovo sva saznanja koja poseduju institucije sistema nalaze na jednom mestu i da su po prvi put svi važni učesnici istraga sa tim upoznati.
Izveštaj ove komisije, u kome stoji dokle se stiglo u svakom pojedinačnom slučaju, možete pročitati ovde.