JESTE BILI KOD VULKANIZERA? / Od 15. studenoga kreće obavezna uporaba zimske opreme

Image
Foto: Thinkstock

Iako su ovog tjedna temperature zraka bliže ljetnim, nego zimskim uvjetima, ipak od 15. studenoga kreće obavezna uporaba zimske opreme na zimskim dionicama javnih cesta u Republici Hrvatskoj.

13.11.2015.
14:18
Thinkstock
VOYO logo

Obavezna uporaba zimske opreme odnosi se na sve vrste motornih vozila bez obzira na vremenske uvjete i stanje kolnika, izuzev vozila oružanih snaga Republike Hrvatske. U zimske dionice javnih cesta ulazi 839,2 km autocesta i 1523,3 km državnih i županijskih cesta te 68,1 km državnih cesta za tranzitni promet iz luka Vukovar, Osijek, odnosno luke i rafinerije Sisak.

Novčanom kaznom u iznosu od 5.000 do 15.000 kuna kaznit će se pravna ili fizička osoba obrtnik ako naredi ili dopusti da se u prometu na cestama koristi vozilo koje nema propisanu zimsku opremu ili teretni automobil s priključnim vozilom. Za ovaj prekršaj kaznit će se novčanom kaznom u iznosu od 1.500 do 5.000 kuna i odgovorna osoba u pravnoj osobi i u tijelu državne vlasti ili tijelu jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave. Novčanom kaznom u iznosu od 700 kuna kaznit će se za prekršaj vozač koji upravlja vozilom koje nema propisanu opremu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
Foto: Thinkstock

Pod zimskom opremom motornih vozila čija najveća dopuštena masa nije veća od 3,5 tona, podrazumijevaju se zimske gume (M+S) na svim kotačima ili ljetne gume s najmanjom dubinom profila od 4 mm i s lancima za snijeg pripravnim za postavljanje na pogonske kotače.

Gume na vozilima moraju odgovarati i dimenzijama što ih je odobrio proizvođač, moraju biti namijenjene za vožnju brzinom koja je jednaka ili veća od najveće brzine kojom se vozilo s obzirom na svoje tehničke karakteristike može kretati, ili najveće brzine koju dozvoljava ograničavač brzine ugrađen na to vozilo, te moraju biti tako dimenzionirane da izdrže onaj dio najvećeg dopuštenog osovinskog opterećenja koje se na njih oslanja. Na vozila se ne smiju postavljati gume s čavlima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Provjerite antifriz, akumulator, ispravnost brisača...

Naravno, nije dovoljno samo staviti zimske gume, potrebno je i provjeriti antifriz, akumulator, ispravnost brisača i svjetala te tekućinu za pranje vjetrobranskog stakla.

Dolaskom zimskih uvjeta potrebno je kod sebe imati sprej za odmrzavanja bravica i nikako pri niskim temperaturama nije poželjno povlačiti ručnu kočnicu. Bez obzira na korištenje zimskih guma, lance za snijeg i manju lopatu uvijek držite u vozilu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Što se vožnje tiče, kada na cesti ima leda ili rastopljenog snijega izbjegavate nagla kočenja i ubrzanja, držite razmak između vozila, postupno smanjujete brzinu kretanja, a papučicu kočnice koristite oprezno kako bi spriječili blokiranje kotača. U slučaju zanošenja vozila potrebno je lagano otpustiti gas, bez naglog kočenja. Na vlažnim kolnicima držite dovoljan razmak između vozila iz razloga što kod kočenja na vlažnom i zaleđenom kolniku zaustavni put traje dulje nego na suhom kolniku, kod vožnje u kišnim i zimskim uvjetima na cestama, osim o brzini kretanja vozila, vodite računa i o vidljivosti odnosno kvaliteti brisača vjetrobranskog stakla; u slučajevima jake kiše i snijega brisači ponekad ne mogu ukloniti svu vodu ili snijeg, pa je vidljivost smanjena.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Toma
Gledaj od 29.travnja
VOYO logo