Od prostorije do prostorije otkrivaju se tajne najslađeg zrna kakaovca. Najviše je jedu Švicarci, gotovo 9 kilograma na godinu, dok Hrvati uživaju u skromnih 4,2 kilograma. Ovdje je ima koliko vam duša poželi - u prvom hrvatskom muzeju čokolade.
''Meni je ovdje baš jako lijepo. Degustiramo čokolade'', izjavila je Linda iz Zagreba.
Baš zbog toga je i otvoren muzej. Uz edukativne radionice o najomiljenijem desertu na svijetu.
''Prvo izlijevamo 75 posto čokolade, a 25 posto ostane u zdjeli. Zatim naglo hladimo čokoladu i spuštamo temperaturu na 29 stupnjeva'', izjavila je Bruna Herceg iz Muzeja čokolade.
Može se vidjeti sve, čak i njezina povijest i važnost. Sve to možete vidjeti i naučiti u šest prostorija tematskog čokoladnog parka.
Hrvati su izmislili čokoladu s rižom
''Prolazimo put od kakaovca, preko Mezoamerike, vise tisuća godina prije Krista pa do današnje čokolade. U jedno sobi možemo vidjeti te vreće koje predstavljaju kakaovac u potpalublju, gdje se on vozi iz srednje Amerike prema Europi za vrijeme španjolskih osvajanja'', izjavila je Ružica Božić Cerovac, suvlasnica Muzeja čokolade.
Hrvati su napravili prvu čokoladu s rižom na svijetu, kroz povijest primjerice smatralo se da čokolada ima ljekovita svojstva stoga se koristila u medicini a nekad davno, a proizvodili su je i uz pomoć bicikla.
''Saznali smo se čokolada može mljesti i da može biti sitna i jako velika i da dolazi od biljke kakaovca'', rekla je Zagrepčanka Tonka.
''Zanimljivo je jako, nisam to očekivao, bili smo blizu tu na prosvjedu. Pa smo došli, zgodno je'', rekao je Denis iz Siska.
Najzgodnije je, složit će se svi čokoljupci da za ulaznicu od 60 kuna, uz to što naučite najneobičnije stvari o čokoladi možete je degustirati koliko želite. Ili koliko možete.