Na japanskom otoku Hokkaido, Takashi Kubo, talentirani fotograf iz Tokija, uspio je uhvatiti predivne trenutke leta malih i preslatkih letećih vjeverica.
Zaboravite ptice, ove preslatke vjeverice stvaraju fascinantne akrobacije u zraku: Ma tko bi im odolio?
Ove neobične životinje, poznate kao "Ezo momonga", posebne su zbog svoje sposobnosti da lebde između stabala koristeći kožnu membranu koja se proteže između njihovih prednjih i stražnjih udova.
Iako vjeverice tehnički ne lete poput ptica, njihova prirodna "krila" omogućuju im da uz pomoć gravitacije i vjetra prelaze nevjerojatne udaljenosti među krošnjama.
Njihov graciozan let često izgleda poput plesa u zraku, što ih čini pravim čudom prirode.
Takashi Kubo, poznat po svojoj strasti prema fotografiji divljih životinja, strpljivo je proveo sate prateći ova neuhvatljiva stvorenja.
Rezultat njegovog rada su fotografije koje prikazuju nevjerojatnu ljepotu letećih vjeverica – od trenutaka kada se pripremaju za let, pa sve do njihovog elegantnog spuštanja na grane.
Leteće vjeverice predstavljaju jedne od najintrigantnijih stanovnika šumskih ekosustava.
Prosječan let leteće vjeverice može doseći udaljenost od 20-30 metara, iako su zabilježeni i letovi duži od 50 metara.
Prije skoka, vjeverica pažljivo procjenjuje udaljenost pomicanjem glave, a zatim se odbacuje od drveta.
Tijekom leta može mijenjati smjer i izbjegavati prepreke, a slijetanje je gotovo uvijek na vertikalno deblo, glavom prema gore.
Leteće vjeverice su noćne životinje koje su najaktivnije u sumrak i pred zoru. Tijekom dana spavaju u dupljama drveća ili gnijezdima koja grade od grančica, lišća i mahovine.
Za razliku od mnogih drugih glodavaca, leteće vjeverice pokazuju izraženo društveno ponašanje.
Tijekom hladnih zimskih mjeseci često se skupljaju u grupama do 20 jedinki kako bi dijelile toplinu.
Komuniciraju pomoću različitih zvukova, uključujući cvrkutanje i zviždanje.
Leteće vjeverice preferiraju stare šume s visokim drvećem koje im pružaju idealne uvjete za život.
Prostrano okruženje omogućuje im dovoljno prostora za jedrenje između stabala. Duplje u drveću koriste kao sigurna mjesta za gniježđenje, dok im bogatstvo šumskih plodova osigurava obilje hrane. Osim toga, gusta krošnja visokih stabala pruža im prijeko potrebnu zaštitu od grabežljivaca.
Ovi fascinantni noćni akrobati predstavljaju važan dio šumskog ekosustava i zaslužuju našu pažnju i zaštitu. Njihova sposobnost jedrenja i prilagodba noćnom načinu života čine ih jednim od najzanimljivijih stanovnika naših šuma.