Teleskop Hubble zabilježio je novu galaksiju, udaljenu 70 milijuna svjetlosnih godina od nas, no zanimljivost je što spiralnim izgledom podsjeća upravo na Mliječnu stazu. Iako, to nije neki novitet s obzirom na to da 77 posto otkrivenih galaksija jest spiralnog oblika. No, uvijek raduje pronaći neku novu.
- Teleskop Hubble zabilježio čarobni nebeski fenomen: dvije galaksije se spajaju u jednu
- Britanski znanstvenici otkrili kako u svemiru ima deset puta više galaksija nego što se mislilo
- NASA-in teleskop snimio dosad najstariju galaksiju udaljenu 13,4 milijarda svjetlosnih godina
A ovu su NASA-ini znanstvenici nazvali NGC 2985 i nalazi se u sazviježđu Ursa Major, poznatijem kao Velikimedvjed. Što se samog spiralnog oblika tiče, takav je zbog nakupina zvijezda i međuzvjezdanih tvari koje izgledaju upravo kao spiralni krakovi.
Više tih spiralnih krakova nema samo Mliječna staza već i nova galaksija te sve druge spiralne galaksije. Pune su plinova i prašine, a služe kao mjesto rođenja novih zvijezda te za njihovo formiranje.
Ujedno, kod NGC 2985 "vrijede identična pravila" kao za svaku galaksiju, a to je da zajedno s ostalim zvijezdama oko njezina središta kruži Sunce.
Također, spiralne galaksije zbog svog konstantnog gibanja s vremenom udaraju jedna o drugu pa se spajaju i iz sprilanog oblika prelaze u kružni.
Naravno, NASA će nastaviti promatrati NGC 2985 kako bi eventualno doznala nešto potpuno novo i korisno za čovječanstvo te uklonila jednu od bezbroj tajni Svemira...