MISTERIOZAN PLANET / VIDEO Odašilje rendgenske zrake: Uran je čudniji nego što se mislilo

Image
Foto: Shutterstock

Znanstvenici odlučili proučiti oskudna opažanja Chandre, NASA-ine promatračnice rendgenskih zraka koja su se sastojala od samo tri podatka, od koja su sva tri bili djelomični.

5.4.2021.
14:00
Shutterstock
VOYO logo

Neki predmeti istraživanja detaljnim istraživanjem postaju sve nejasniji i čudniji, a jedan takav je i Uran.

Svemir ne prestaje čuditi misterioznošću ni NASA-ine stručnjake koji su objavili astronomsko otkriće rendgenskih zraka s neobičnog planeta. Iako je navodno dio signala refleksija Sunčevih zraka, izgleda da neki od njih dolaze sa samog planeta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mnoštvo planeta i satelita Sunčevog sustava emitira rendgenske zrake - od Venere preko Saturna do Jupiterovih mjeseci, gotovo svi su na popisu osim nedovoljno izučenog Urana I Neptuna.

Proučavanje rendgenskih zraka Urana je privuklo tim astronoma, pogotovo jer je njegovo poravnanje poprilično složeno. Planet leži na boku, a os magnetskog polja je nagnuta prema osi rotacije koja je gotovo u ravnini orbite. Takve nakošene osi mogu pokrenuti posebno složene polarne svjetlosti, koje mogu emitirati rendgenske zrake.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Upravo zbog toga su znanstvenici odlučili proučiti oskudna opažanja Chandre, NASA-ine promatračnice rendgenskih zraka koja su se sastojala od samo tri podatka, od koja su sva tri bili djelomični.

Riječ je o podacima iz kolovoza 2002. i dva iz studenog 2017. godine, a dolaze iz različitih instrumenata na teleskopu. U podacima iz 2017., astronomi ne mogu jasno razlučiti koje rendgenske zrake dolaze točno sa samog planeta, a koje ne. Čini se kako su i djelomični podaci poslužili jer pokazuju emisiju rendgenskih zraka s Urana i to više nego bi emitirala samo njegova atmosfera koja raspršuje rendgenske zrake Sunca, piše space.com.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
Put u svemir /

Raketa SpaceX-a poletjela u svemir s rekordnim brojem satelita: 'Ovo je dosad najveći broj'

Image
Put u svemir /

Raketa SpaceX-a poletjela u svemir s rekordnim brojem satelita: 'Ovo je dosad najveći broj'

Pokaže li se da Uran doista emitira rendgenske zrake, znanstvenici smatraju da bi moglo biti riječ o nekoliko fenomena. Saturnovi prstenovi proizvode fluorescenciju rendgenskih zraka u doticaju s naelektriziranim česticama koje odašilje Sunce, a dva Uranova prstena bi mogla učiniti isto. S druge strane, zračenje možda dolazi od aurora na Uranu, no ne zna se što uzrokuje aurore. Jedna od misija koja tek treba započeti s proučavanjem Uranovih rendgenskih zraka planira se tek za 2031. godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Sisi
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo