Mogla je to lako biti jedna davno završena tragična priča koju nikad ne bismo čuli. No ljubav i snažna volja da se zajedno otrgnu alkoholu zaslužni su što smo u Bjelovar ipak stigli snimiti jednu lijepu ljubavnu priču.
"Nije to više zaljubljenost. To je ljubav, poštovanje, razumijevanje, podrška jedno drugome, što je najbitnije", kazala je Mare Žagi, liječena alkoholičarka.
"Najbitnije je da se podržavamo jer jedino tako opstat možemo", dodaje Dražen Žagi, liječeni alkoholičar.
Nije nam važno što smo siromašni, važno nam je da se volimo.
Prije tridesetak godina više od svega voljeli su alkohol. Mara je voljela amaro, a Dražen se i danas sjeća svoje posljednje votke.
"Litra je bila za dobro jutro. Onaj tko je ovisan se stalno mora nadotakat. Ne smije ostati bez alkohola u svom organizmu. Postane nervozan i počne se tresti".
Sve je dovelo do toga da su završili na liječenju od
alkoholizma.
To je teška i neizlječiva bolest. Iako su 29 godina trijezni, ne
usude se reći da su izliječeni jer samo jedna čašica značila bi
katastrofu.
"Ne možete krenuti ispočetka. Nema da mi postanemo normalni potrošači, pa popijemo piće ili dva. Ne. Mi nastavljamo gdje smo stali prije 27 godina. To je takva bolest da mozak jednostavno aktivira tamo gdje smo stali i tamo nastavljate", dodaje Dražen.
Procjenjuje se da u Hrvatskoj ima oko 250 tisuća ovisnika o alkoholu, a samo osam tisuća njih prolazi liječenje. Njihova dva sina su u svojim dvadesetima i prema onome što su prošli njihovi roditelji, znaju kakve probleme alkohol može donijeti.
"Lako je bilo u našoj generaciji. Prvo pijanstvo se događalo poslije vojske. To su već bili odrasli, formirani ljudi, dok je danas dobna granica pala na 12 godina, tako da se srednjoškolci već opijaju kao što smo se mi opijali s 25".
Prosječni Hrvat na godinu popije 12,8 litara čistog alkohola i tu smo na samom europskom vrhu. Bjelovarci piju više od svih, a Draženov grad je i hrvatski rekorder prema broju kafića. Nije lako ostati trijezan. Baš zato Dražen revno skoro trideset godina odlazi u klub liječenih ovisnika kojemu je predsjednik.
Priznanice su liječenijm ovisnicima vrijedniji papiri od bilo kakve diplome jer one znače da su se othrvali problemu koji vodi u očaj, a često i smrt.
Klub Draženu i Mari znači sve. Tamo su se upoznali na proslavi Nove 1989., a tamo su se i četiri mjeseca kasnije vjenčali - potpuno trijezni.
Baš danas slave 27. godišnjicu braka. Dražene i Maro, sretno vam bilo, dižem i ja čašu vode u vaše ime.