Ukrajinski vojnici prije odlaska na bojište zamrzavaju svoju spermu kako bi nakon rata mogli započeti obitelj.
Kada je ukrajinski vojnik Vitalii Khroniuk ležao licem na zemlju u pokušaju da se zaštiti od ruske artiljerijske vatre, znao je da može umrijeti svakog trenutka. Žalio je samo za jednim, što nije dobio dijete, prenosi Associate press.
"Vi tako želite da dijete bude, da ostane i da bude voljeno. Ostavite nešto iza sebe", rekao je 29-godišnji Vitalii Khroniuk. U vojsci je od prvih dana rata kada je Rusija napala Ukrajinu. U to mu je vrijeme prioritet bila obrana zemlje, no nakon nekoliko mjeseci provedenih na bojištu, shvatio je da nije spreman žrtvovati svoj san da ima obitelj.
Odlučio se za krioprezervaciju što mu je omogućilo da sačuva svoju spermu. Na taj način jegova buduća supruga 24-godišnja Anna Sokurenko može zatrudnjeti dok se on bori protiv ruskih trupa u Černigovu, samo nekoliko kilometara od granice s Rusijom.
Mnogi su se vojnici odlučili učiniti isto. Od početka invazije, jedna privatna klinika za neplodnost u Kijevu, IVMED, registrirala je oko 100 slučajeva u kojima su vojnici zamrzavali spermu, rekla je glavna liječnica Halyna Strelko. Usluga je dostupna još od 2014. kada su počeli sukobu na istoku Ukrajine.
"Zapravo, sada nitko o tome ne govori, ali kada sve ovo završi, imat ćemo vrlo strašan demografski problem", rekla je Halyna Strelko, koja je u poslu s plodnošću od 1998. godine.
Njezina je klinika bila zatvorena u prvim mjesecima rata jer su se u Kijevu na sjeveru regije odvijale borbe. Nakon što se ruska vojska povukla s tog područja i njihova klinika ponovno otvorena krajem proljeća, pripadnici vojske počeli su dolaziti ljeti kako bi sačuvali spermu. IVMED je odlučio da će ova usluga za vojnike biti besplatna.
Kada je Vitalii Khroniuk rekao svojoj budućoj supruzi, Anni Sokurenko, da želi nastaviti sa očuvanjem svoje sperme, bila je zapanjena. Rekla je da je bilo jako bolno shvatiti da postoji mogućnost da se Vitalii ne vrati. Anna nije odmah pristala, ali sljedeći dan je rekla da.
Klinika često ima isključenja struje, jer Rusija i dalje pedantno uništava ukrajinsku električnu infrastrukturu. Stoga se laboratorij napaja autonomnim baterijama. U mračnim hodnicima klinike izvješeni su plakati s nasmijanim bebama. "Vaša budućnost je sigurno zaštićena", jedan od njih glasi.
Ova klinika pohranjuje 4500 ml sperme, koja se nakupila u posljednjih deset godina otkako je otvorena. Samo u jednom mililitru nalazi se otprilike 20 milijuna spermija. "Samo jednom dozom možete oploditi pola Kijeva", kaže Halyna Strelko.
Sperma se u klinici može skladištiti desetljećima i to u tekućem dušiku na temperaturi od -196 stupnjeva Celzijusa. Sada klinika posjeduje uzorak Vitalija Khroniuka, koji Anna uskoro planira iskoristiti da zatrudni.
"Mislim da je to vrlo važna prilika u budućnosti ako žena izgubi svog voljenog", rekla je Anna "Razumijem da će biti teško oporaviti se od ovoga, ali to će dati smisao da se nastavi boriti, nastaviti živjeti. "Samo nekoliko dana nakon što su obavili krioprezervaciju, par se vjenčao.
S njom se slaže još jedna Ukrajinka čiji je suprug napravio postupak krioprezervacije.
"Djeca su naša budućnost. Borimo se za njih. Čak i ako sad s njim ne budemo imali djece, nadamo se da hoćemo", rekla je Iryna.
Posljednjih tjedana Iryna je noći provodila sama u stanu u Kijevu u koji se prije nekoliko mjeseci preselila sa suprugom. Mnoge su kutije još neraspakirane. Njezin suprug Oles nedavno je poslan u borbu u Donjeck. Prije odlaska tamo, otišli su u kliniku za neplodnost, gdje je donirao svoju spermu.
Oduvijek su planirali imati djecu, no rat im se umiješao u planove. Tako su pronašli izlaz u krioprezervaciji. Zbog zdravstvenih problema par ne može dobiti dijete prirodnim putem. A mužev kratki izlazak iz kuće tijekom rata ograničava broj pokušaja.
Nakon što je donirao svoju spermu, ona će sada pokušavati sama zatrudnjeti dok joj je suprug na prvoj crti.