SVE ZBOG NOGOMETA /

Tamna strana Mundijala: U porastu obiteljsko nasilje, infarkti i bolovanja

U Engleskoj za vrijeme Mundjala dramatično raste broj slučajeva obiteljskog nasilja, bolovanja, ali i srčanih udara

11.7.2018.
7:00
VOYO logo

Ako Hrvatska sutra pobijedi mnoge će Britanke dobiti batina. Nije loš humor već poražavajuća statistika na koju kampanjom "Ne tako lijepa igra" upozorava britanski Nacionalni centar za borbu protiv nasilja.

"Radilo se o nekoliko različitih istraživanja provedenih u nekoliko zadnjih prvenstava i zaista je dolazilo do povećanja slučajeva obiteljskog nasilja u Britaniji",  kaže Daniel Antunović iz Udruge za zaštitu obitelji U.Z.O.R.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

I to rast od čak 38 posto kada gube, 26 kada pobjeđuju.

>> Dalić i Lovren pred novinarima: 'Vjerojatno ne bi nitko radio ako Hrvatska bude svjetski prvak'

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kako je kod nas - brojki nema, no da problem postoji upozoravala je Autonomna ženska kuća 2006., koristeći nogomet kao naglasak svoje kampanje.

"Svakog vikenda ima više nasilja u obitelji nego tijekom tjedna, kao i tijekom blagdana i drugih obiteljskih okupljanja, tako i postoje tako neki faktori, moguće je da uz nogometnu utakmicu ima i nešto više alkohola, nešto više frustracija i adrenalina, i općenito žestokih emocija", kaže Antunović.

Ako sutra izgube, Britancima prijeti i povećana opasnost od infarkta. Tijekom Svjetskog prvenstva 1998. godine 25 posto više ih se prijavilo u bolnicu upravo iz tog razloga.

"Na žalost, nemamo tako dobre statističke podatke kao zapadna i sjeverna Europa. Naša klinika nije zapazila neku veću učestalost infartka miokarda zadnjih nekoliko dana, no to može biti statistička anomalija", kaže kardiolog Vedran Velagić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

>> Posjetili smo Omiš, rodno mjesto Ivana Perišića: 'Od malena se vidjelo da je vanserijska klasa!'

Može, jer zagrebačka Hitna u posljednja tri tjedna bilježi čak 20 posto više intervencija vezanih uz poremećaje rada srca u usporedbi s istim razdobljem prošle godine. Može li to imati veze s dramatičnim završnicama koje nam je već dva puta priredila reprezentacija?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Samo gledanje utakmice neće dovesti do srčanog udara jer je to multifaktorijalna bolest, ali stanje povišenog fizičkog ili psihičkog stresa mogu biti trigger, tj.okidač", kaže Velagić.

Stres ili mamurluk nakon utakmice s Kolumbijom doveli su do toga da je pet milijuna Britanaca drugi dan zatražilo bolovanje. Nama još takvo što nije palo na pamet.

"Nije došlo uopće do povećanja stope privremene nesposobonosti za rad ili bolovanja, tako da kod nas izgleda da se takve stvari dešavaju manje ili se uopće ne dešavaju", kaže Nenad Korkut, glasnogovornik HZZO-a.

Što se događa tek treba izmjeriti. Pravu nijansu tamne strane nogometa doznat ćemo nakon što sve prođe.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo