dan sigurnijeg interneta /

Sva zla interneta i kako se ugrožavaju djeca: 'Roditelj primarno treba biti roditelj'

U zadnjih pet godina seksualno iskorištavanje djece putem interneta je u porastu. U Hrvatskoj je zabilježeno čak 180 slučajeva

5.2.2019.
19:29
VOYO logo

Na međunarodni dan sigurnijeg interneta u Hrvatskoj je zabrinjavajući porast slučajeva seksualnog iskorištavanja djece putem interneta. Iako su djeca često vještija u ineternetskim bespućima od roditelja, nisu svjesna opasnosti. Zato su iz Centra za nestalu i zlostavljanu djecu najavili novu platformu nazvanu SINI - Sigurno na internetu.

Današnjoj djeci internet je prirodno okružje, svaki dan provode sate klikajući, ali ne znaju koje sve opasnosti vrebaju. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Dogodilo se nekoliko mojih prijatelja da su ih zapratili ljudi koji su se predstavljali krivim identitetom. I to su shvatili tek kada su im počeli slati čudne poruke kao 'kada ti je rođendan' i 'gdje živiš'", prepričala je Marta Verčić iz zagrebačke osnovne škole Izidora Kršnjavog.

U zadnjih pet godina seksualno iskorištavanje djece putem interneta je u porastu. U Hrvatskoj je zabilježeno čak 180 slučajeva. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Najveći rizik kod mladih adolescenata je u stvari taj sexting, odnosno dijeljenje eksplicitnih fotografija, pogotovo u partnerskim odnosima. I onda kad takav odnos završi, te fotografije vrlo često izađu u javnost, odnosno završe na društvenim mrežama", upozorio je Tomislav Ramljak, voditelj Centra za nestalu i zlostavljanu djecu. Zato djecu treba neprestano  educirati. 

Roditelji jednako tako nesvjesni rizika

"Kada jednom nešto postave, pogotovo se tiče slika, na nekakvim društvenim mrežama ili kada sheraju nešto između sebe Viberom ili WhatsAppom, kada to jednom izađe van, to više nikad nije sigurno", kaže profesorica informatike Tatjana Prisavac iz OŠ Izidora Kršnjavog.

I sami roditelji, nesvjesni rizika, objavljuju fotografije vlastitog djeteta na društvenim mrežama.

"Roditelj primarno treba biti roditelj. Što znači donositi roditeljske odluke, a to znači uključiti se u život djeteta", smatra pravobraniteljica za djecu Helenca Pirnat Dragičević.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

I učiti od djeteta i s djetetom, kaže. Jer djeca često znaju više o internetu nego odrasli.

"Ne samo da građani ne mijenjaju lozinke dosta često, nego su spremni dati lozinku kada ih netko pita", upozorava Ivo Majerski iz HAKOM-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Za sigurno je surfanje važna medijska pismenost. Zato će nova platforma nazvana SINI pružati sve potrebne informacije djeci, roditeljima, ali i stručnjacima. A uvijek važeći savjet je dvaput razmisli prije svakog klika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
bomba
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo