Ova ideja vam se čini nelogičnom i nemogućom? A što ako biste
znali da je količina vode unutar ledenjaka koji se unutra godine
"otkinu" od Antarktike svake godine veća od ukupne godišnje
potrošnje pitke vode na globalnoj razini?
Ideje za ovakvim potvatom stižu iz kroničnom sušom pogođenih Cape Towna i Ujedinjenih Arapskih Emirata. Naime, u proljeće 2018. godine, u južnoafričkom je Cape Townu gotovo proglašen "Day zero" - zloglasno stanje u kojemu grad s populacijom veličine one Hrvatske ostaje bez kapi vode - alarmi zazvone, rezervoari presuše, a stanovnici se suočavaju sa žeđi. Ipak, stigle su kiše, "Nulti dan" je izbjegnut za dlaku, ali stručnjaci se slažu - isti je tek odgođen.
Istovremeno, u UAE-u političari upozoravaju da su ozbiljno zabrinuti zbog opasnih nedostataka vode - traži se kiši alternativna solucija. Tamošnja tvrtka NABL (National Advisor Bureau Limited) sušom pogođene regije planira opskrbljivati čistom vodom iz ledenjaka koje bi dovlačili na obalu Emirata, prenosi BBC.
Kako tvrde, samo jedan ledenjak dovoljan je da zadovolji osnovne potrebe za vodom milijuna ljudi u pet godina, budući da u prosjeku sadrži oko 80 milijardi litara vode. To nije sve - stručnjaci drže da bi ledenjaci mogli utjecati na promjenu klimatskih uvjeta stvarajući mikroklime i tako donijeti kišu u inače sušne teritorije.ovo sušno područje.
Još jedan plus za ovu ideju je činjenica da se radi o jednoj od najčišćih voda na svijetu.
Što se tiče samog transporta - nije toliko velik problem - nakon stvaranja dovoljno sirove snage da se promijeni putanja ledenog brijega, posao isporuke riješit će same morske struje. Što se tiče problema topljenja ledenjaka, oko istog bi se umotala geosintetička suknja i tako smanjila intenzitet i brzinu otapanja.