Street art – umjetnost ili prilika za zaradu?

Na ovomjesečnom izletu u London, kao pravi turisti, supruga i ja posjetili smo manje-više mjesta koja su nas privlačila, od TATE-a i Damiena Hirsta...

10.5.2012.
15:27
VOYO logo

...V&A i British Designea, preko West Enda, pa sve do vrlo zanimljive turističke ture po Brick Laneu, Hoxtonu, Hackneyju i Shoreditchu, londonskim trendi kvartovima za umjetnike, intelektualce, vintage trgovine, galerije, restorančiće i općenito pomalo alternativniju, ali vrlo živahnu londonsku scenu.

Preko interneta smo već ranije naišli na ponudu: četverosatna šetnja s vodičem sa scene, koji će spremno sve zainteresirane upoznati s londonskom street art scenom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Moram priznati da sam bio pomalo skeptičan oko takve ponude budući da sam prije ovog izleta, osobno, obišao bar 20-ak većih gradova u potrazi za grafitima, te ih sve uspješno odradio bez vodiča. Ipak, odlučili smo se prijaviti i odraditi pomalo neuobičajen obilazak Londona.

Na dogovoreno mjesto pristiglo je 20-ak znatiželjnih turista, naoružanih kamerama i možda pomalo nevjericom, ali svakako sa zanimanjem na licima i pitanjem – što da očekujemo? Vodič se pojavio točno na vrijeme, pojasnio u par riječi koliko sve traje, pa smo polako krenuli u obilazak istočnog Londona.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Veliku većinu radova ili umjetnika poznajem prilično dobro prateći scenu više godina, no svakako količina radova ili broj različitih umjetnika na tako malom prostoru ne može ostaviti nikog ravnodušnim. Za privatni obilazak bez vodiča zaista bismo potrošili puno previše vremena, a velik broj radova ne bismo niti primijetili, pa slobodno mogu preporučiti ovakav tip obilaska street art scene. Ukoliko se ipak odlučite na solo varijantu obilaska lokacija, po povratku u Zagreb sam saznao da je izašao Street Art London iPhone App, koji vam sigurno može biti od koristi.

Već na samom početku našeg obilaska stižemo do radionice poznatog londonskog street art umjetnika Stika, čije radove kupuju Brian May, Goldie, Bono, Chris Martin... Inače Stik trenutno ima izložbu u galeriji Imitate Modern u Londonu, pa ukoliko ste u blizini – http://imitatemodern.com/exhibitions/walk-by-stik/.

Tajne skrivenih uličica

Nadalje slijedi Eine sa svojim blok slovima, Don sa šablonama, Space Invader s hm… Space Invaderima, Christiaan Nagel s instalacijama gljiva, Bortusk Leer s neonskim čudovištima, te uz njih Cityzen Kane, Roa, Toaster, C215, Phlegm, Pablo Delgado i mnogi drugi, te svakako Banksy, kao najpoznatiji među njima.

Dok ulazimo u sve manje uličice, izdvojene od turističkih ruta, nailazimo na zaista impresivne radove u nemjerljivim količinama. Ono što je svakako zanimljivo je činjenica da su svi vlasnici objekata na kojima je Banksy nacrtao svoje radove – iste zaštitili pleksiglasom i samim time, kako nam kaže naš vodič, povisili cijenu svoje nekretnine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iako je većina Banksyjevih radova prefarbana, odnosno uklonjena, ipak se može pronaći neke od radova – navodno čak 51.

Vandalizam ili ne, pitanje je sad

Ono što me na neki način i razočaralo je da isto tako velik broj street art umjetnika, koje možete često vidjeti na zidovima, prodaje svoje radove u galerijama koje se nalaze svega par metara od samih zidova gdje su nacrtani. Za te iste radove, načinjene istim šablonama (stencils) ili naljepnicama (stickers), traže od par stotina do par tisuća funti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

OK, ajmo prihvatiti činjenicu da je trenutno street art jako in, da je Banksy na vrhuncu slave, da svoje radove prodaje za desetke tisuća funti i da uz njega postoji još bar 10-ak isto tako zanimljivih ili kvalitetnih crtača... Osim toga, javnost je prihvatila street art kao nešto što NIJE VANDALIZAM za razliku od grafita koji JESU VANDALIZAM. Iako, tehnički gledano, sve je to 'šaranje' po zidu... Jedina je razlika da je netko u tome 'prepoznao' umjetnost, novac, priliku za slavu ili što već i to proglasio artomstreet artom.

No, i dalje ne vidim smisao potrošiti par stotina funti za nešto što sam upravo uslikao svojim 10-megapikselnim fotoaparatom na zidu galerije, te istu stvar mogu povećati na printeru velikog formata i imati je na zidu znatno povoljnije...

Utjecaj na neke nove klince

Ako je street art uspio u onome u čemu graffiti art nije, a to je svakako odmak od vandalizma, onda je isto tako street art to sve urušio upravo u jednoj od prijestolnica grafita ili aerosol arta, odnosno danas street arta ili post graffita – Londonu, masovnom prodajom svojih radova, koji su ništa drugo doli hrpa naštancanih, više ili manje, identičnih šablona, naljepnica ili znakova pojedinih "umjetnika", koji hvataju svoju priliku za zaradu par stotina ili tisuća funti, pa dokle ide – ide.

Moram priznati ili skrenuti pažnju da neki od pripadnika ili umjetnika s te scene zaslužuju da ih se poprati jer zaista dobro rade svoj posao (ili svoj hobi) i nadam se da će pozitivno utjecati na neke nove graffiti smjerove i neke nove klince u doglednoj budućnosti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
FNC 20 PROPUŠTENE
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo