Mozak se razvija do 25. godine. Alkohol se u Hrvatskoj počinje konzumirati već u 13. godini. Svake godine sve ranije i sve više. Nije teško zbrojiti dva i dva. Iako je zakonom zabranjemo maloljetnicima prodavati alkohol, prema statistikama, u osnovnim i srednjim školama već se stvaraju nove generacije alkholičara.
"Znali su neki moji prijatelji uzeti od doma to, neki znaju i kupiti. Ja mislim da bi alkohol i cigarete općenito trebali biti zabranjeni, a kamoli maloljetnicima", rekao je srednjoškolac Kristian.
Kristian će za mjesec dana navršiti 15. Bez razmišljanja je pristao sudjelovati u našoj skrivenoj kameri. Hoće li mu trgovci, usred Zagreba, u 14 sati prodati alkohol?
Iako je bio napadan i rekao kako bocu alkohola treba kupiti ocu, u prvom dućanu nije ju mogao kupiti. Nakon toga pošli smo prema kiosku. Ondje se uspio dočepati jedne pive, ali ga je prodavačica upozorila da je odmah stavi u ruksak kako ga netko ne bi vidio.
Nakon kioska Kristian se uputio u još jedan dućan i iz njega izašao praznih ruku. Kristian je bio siguran da će uspjeti kupiti više alkohola. Zna to po svojim vršnjacima. Ali ima dobru teoriju.
"To je vjerojatno bilo zato što u dućanima ima kamera obično pa ne žele ljudi izgubit posao, u kiosku nije baš tako", ponudio je svoje mišljenje Kristian.
Vodeći hrvatski alkholog je zgrožen, ali ne i iznenađen. Kaže, treći smo od 36 zemalja u Europi po maloljentičkom opijanju.
"To je uglavnom jedna stvar koja se događa po mojem iskustvu i mojoj evidenciji i njihovoj evidenciji u 80 - 90 posto slučajeva. Zemlja smo alkoholnog bezakonja to jest da se i kakvi takvi pristojni zakoni vrlo slabo provode", rekao je Darko Breitenfeld.
Prodavačica na kiosku koja je Kristianu prodala pivo mogla bi platiti kaznu do 15 tisuća kuna. Kazna za tvrtku u kojoj radi penje se do 150 tisuća kuna. A ipak, 85 posto učenika barem je jednom pilo alkohol. Prema ovome što smo vidjeli, taj će se neslavni trend i nastaviti. Kao da nam 300 tisuća registriranih alkoholičara nije dovoljno.