Smrtonosi uragani poput Lorenza na čijem se putu našao tegljač Bourbon Rhode kojim je zapovjedao kapetan Dino Miškić nastaju u blizini obale zapadne Afrike, kod Cape Verdea, na lokaciji gdje nastaje većina uragana koji pogađaju Ameriku, piše Express.
Vjetrovi nastali u Africi najjači su u rujnu
Na tom dijelu dolazi do “sudara” vrućih suhih vjetrova koji dolaze iz Sahare te hladnijih i vlažnijih koji stižu s vlažnih područja na jugu. Riječ je o nevjerojatno snažnim vjetrovima koji su poznati i kao afričke mlazne struje (African Easterly Jet) i od presudne su važnosti za nastanak moćnih uragana koji dolaze do američkog kontinenta.
Vjetrovi koji nastaju u Africi kreću se od istoka prema zapadu i grade snagu cijelu godinu, a u rujnu postaju najjači. Ti vjetrovi prelaze preko toplih ekvatorijalnih voda te izazivaju jačanje toplog i vlažnog zraka iznad Atlantika. Natprosječno topli i vlažni zrak stvara oluje i izrazito brze vjetrove.
Kad vjetar dosegne brzinu od oko 120 kilometara na sat, on postaje uragan prve kategorije. Ako su uvjeti dobri, vjetrovi dosežu brzinu veću od 250 kilometara na sat. To je onda uragan pete kategorije, najjači i najnasilniji uragan na Zemlji. Većina ovih uragana se “razbije” iznad otoka Kariba ili otoka po sjevernoameričkoj istočnoj obali gdje završavaju.
Uragani koji su donijeli nevjerojatne kiše došli iz dijela planeta u kojem vlada jedna od najvećih suša.