seksualno uznemiravanje / Slučaj računovotkinje simbol velikog problema: odbila seks sa šefom, a onda je krenula još veća tortura

Image
Foto: Ilustracija/Thinkstock

Ispitivao ju je o najdražoj pozi u seksu, koliko često ima spolne odnose sa suprugom te zašto šuti i zašto ga ne informira o tim stvarima. Nakon povratka na posao direktor je promijenio ponašanje prema njoj - postalo je neizdrživo

6.3.2018.
8:50
Ilustracija/Thinkstock
VOYO logo

Računovotkinju Sandru (nazvana tako za potrebe ove priče) direktor je poveo na poslovni put. Bilo bi to uobičajeno putovanje da nije doživjela nešto što će joj se urezati u sjećanje. Njezin nadređeni počeo ju je nagovarati na spolni odnos, no ni nakon njezina odbijanja nije odustajao. Na izlazu iz hotela uhvatio ju je za stražnjicu. Ispitivao ju je o najdražoj pozi u seksu, koliko često ima spolne odnose sa suprugom te zašto šuti i zašto ga ne informira o tim stvarima. Nakon povratka na posao direktor je promijenio ponašanje prema njoj. Bio je bezobrazan, omalovažavao ju je, prigovarao zbog brzine i kvalitete obavljenog posla, tražio je da ostaje prekovremeno. Taj je pritisak, u kombinaciji s traumatičnim iskustvom, postao neizdrživ, piše Jutarnji list.

Sandra je naposljetku otvorila bolovanje. Njezin slučaj seksualnog uznemiravanja samo je jedan u moru takvih, koji svake godine stignu na stol pravobraniteljice za ravnopravnost spolova Višnje Ljubičić. Naime, takav oblik zlostavljanja trpe mnoge žene na radnom mjestu, prodavačice, psihologinje, djelatnice državnih službi. Žrtve su u pravilu žene.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Ovaj oblik diskriminacije značajno i direktno ugrožava poziciju žena na tržištu rada te umanjuje napore u postizanju pune ravnopravnosti među spolovima”, navela je pravobraniteljica u Izvještaju o radu za 2017. godinu. Ravnopravnost spolova na radnom mjestu bit će glavna tema konferencije koja će se održati 7. ožujka u organizaciji Jutarnjeg lista i IKEA-e Hrvatska. Na njoj će pravobraniteljica govoriti o oblicima diskriminacije koje žene prolaze gotovo svakodnevno i koji su instrumenti njihova rješavanja. U ovom slučaju problem u rješavanju, nažalost, zakonska je zaštita koja je blagonaklona prema počiniteljima.

U Sandrinu slučaju, koji ima obilježja kaznenog djela, pravobraniteljica je postupila tako da ga je proslijedila nadležnom Državnom odvjetništvu. Otada je Sandra bila prepuštena samoj sebi. Naime, prema Kaznenom zakonu postupak se ne pokreće po službenoj dužnosti, nego prema prijedlogu žrtve. Slučaj je još otvoren, no da se Sandra i odluči kazneno prijaviti direktora, on bi za svoje ponašanje mogao dobiti kaznu od maksimalno jedne godine. Ono što posebno zabrinjava je trend malog broja slučajeva koji naposljetku uopće završe na sudu. - Sudska praksa iz godine u godinu bilježi izrazito niske brojke sudskih postupaka zbog ove vrste protupravnog djelovanja, a oni pokrenuti provode se uglavnom bez senzibiliteta za žrtve", požalila se pravobraniteljica.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pritužbe o spolnom uznemiravanju čine najveći udio u pojedinačnim pritužbama koje svake godine zaprime u uredu pravobraniteljice vezano za područje radnih odnosa i zapošljavanja, piše Jutarnji.

Cijeli članak možete pročitati ovdje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Brak na prvu UK
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo