Najslađi i najveći sajam u regiji ovog vikenda održava se u Bjelovaru. Na 15. međunarodnom pčelarskom sajmu med, pčelinje proizvode i opremu izložilo je 130 pčelara iz Hrvatske i 7 europskih zemalja.
Med raznih okusa sladilo je nepca brojnih posjetitelja. Pčelari su izložili najbolje od svojih proizvoda.
"Bronhomed i čokomed. Pomaže kad je upaljeno grlo s propolisom i čokomed koji je zgodan za djecu koja ne vole med, u bagremov med je umiješan kakao i djeluje kao čpkolada što je klincima fino", pojašnjava pčelarka Snježana Petreković.
"Najviše se kupuje cvjetni med jer ima najviše vitamina i bagremov je dobar za djecu pogotovo za dišne organe", dodaje njezin kolega Dario Kelemin.
Njihov med visoke je kvalitete, a ipak hrvatsko tržište pretrpano je medom iz uvoza. Samo u prvih 10 mjeseci prošle godine uvezeno ga je više od 1, 700 tona. Kupnju domaćeg meda trebala bi poboljšati nacionalna staklenka za med.
"Ovdje ima znak hrvatskog pčelarskog saveza i ovdje je znak ministarstva poljoprivrede na kojem postoji broj preko kojeg se može gdje su pčele bile na paši, koja je kvaliteta i tko je proizvođač meda", kaže Milan Jantolek iz pčelarske udruge 'Bilogora' Bjelovar
Pčelarima u prilog ide i to što od početka godine na staklenci meda mora jasno biti označena zemlja proizvodnje.
Željko Vrbos, predsjednik Hrvatskog pčelarskog saveza kaže: "Ako je iz više zemalja moraju biti naznačene sve ali nazivom, odnosno imenom. Znači Kina, Tajvan i ne znam tko, ali ne može više pisati mješavina meda iz Eu i koji nije iz Eu."
No, kupci uvijek radije biraju domaće.