Ukoliko uspete da dobijete potrebnih 6 godišnjih odmora, moćićete da obiđete sve predložene destinacije, a ukoliko kao i svi "obični smrtnici" imate 10 slobodnih dana, odaberite jednu od ponuđenih. Srećan put!
Hvar – ostrvo kome je teško odoleti
Najrazuđenije i najduže ostrvo na Jadranu (70 km) okruženo brojnim manjim ostrvima, očarava u trenutku kada se kroči na njega.
Valovita brda prekrivena mirisnom ljubičastom lavandom, vinogradi u podnožju brda i plaže sa skrivenim uvalama čine nezaboravan vizualni užitak. Koračanje srednjevekovanim uskim uličicama, zavirivanje u male radnje bogate sitnim uspomenama i sladoled primorskih majstora ukusa kakav ne možete ni zamisliti, ostaje zauvek urezan u sećanju. U centru grada su jedan od najvećih trgova u Dalmaciji Trg Svetog Stjepana, čuvena katedrala Sveti Stjepan, kao i renesansno pozorište, jedno od prvih u Evropi.
Na Trgu su i Zvonik, Gradska Loža, i Hektorovićeva palata iz 15. veka, a prepoznatljivi su po gotsko-venecijanskim prozorima. Pakleni otoci su posebna priča. Ovaj mali arhipelag nalazi se nasuprot grada Hvara, a ostrvca su nenaseljena i potpuno prekrivena šumom. Ime ostrva potiče od reči paklina (smola), koja se nabavljala na ostrvcima, i kojom su se nekada premazivali brodovi.
Ohrid – jezero lepše od mora
Ohridsko jezoro - plavo, veliko, skoro beskrajno, sa zlatnim odsjajima, nestvarnom prirodom i plažama do kojih se dolazi kamenim uličicama, prizor je koji ostavlja bez daha. I biseri, mali, svetlucavi komadi koji zaštitni znak Ohrida.
Osim jezera, obilazak Samuilove tvđave, izgrađene u 10. veku, antičkog centra, manastira Svetog Klimenta i crkve Svete Sofije čine nezaobilazne stavke posete "balkanskog bisera".
Atorijske knjige kažu da je Sveta Sofija vizantijska građevina, nastala još u 11. veku, i to na temeljima ranohrišćanske bazilike. Crkva ima jedinstvenu galeriju srednjovekovnog slikarstva iz perioda od 11. do 14. veka. U vreme viševekovne turske vladavine, unutrašnjost crkve i njene freske bile su premazane belom bojom, i crkva je pretvorena u džamiju sa minaretom. Korišćena je kao islamska bogomolja. Danas se oseti snaga i sjaj ortodoksnog hrišćanstva.
Bled – bajkovito ostrvo usred jezera
Legenda kaže da je Bledsko jezero nastalo slivanjem kristalnih suza Julijskih Alpa, a čuvala ga je staroslovenska boginja Živa i njene vile i vilenjaci. Zvuči neverovatno i isto tako izgleda, jer je priroda jezeru podarila i ostrvo po sredini.
Lepota ovog kraja, termalne vode i svež vazduh privlačili su i mnoge moćne vladare pa je tu dvorac napravio austrijski princ Vundiš Graca, a od 1920. Tu je bila rezidencija kraljevske porodice Karađorđević, a kasnije i Titova predsednička rezidencija. Na Bledu se nalazi najstariji zamak u Sloveniji, samo 100 metara iznad bledskog jezera, i pretvoren je u muzej.
Ovaj predeo je raj za spotriste, posebno bicikliste, planinare i veslače. Naravno, na Bledu postoji i nešto za sladokusce i to ne bilo šta - krempite koje imaju tradiciju dugu pola veka, prvu je ovde napravio Ištvan Lukačević iz Vojvodine, a kažu da ih je do sada pojedeno više od deset miliona.
Budva – danju plaža, noću diskoteka
Budva je sa svojom rivijerom centar crnogorskog turizma, poznata po plaži Mogren i noćnom životu za svačiji ukus. Reklo bi se prepoznatljiva atmosfera jadranskog letovališta sa šetalištem, vozićem, palmama i onim fenomenalnim mirisom morskog vazduha. Ali ima tu još štošta osim slane vode, peska i gusto "naseljenih" kafića, klubova i barova.
Budva je jedan od najstarijih gradova na Jadranskom moru koji je pretrpeo razna osvajanja. Utvrđeni grad je na ovom prostoru postojao još u doba antike. Sada, mletačke zidine iz XV veka okružuju budvanski Stari grad i čuvaju tajne stare nekoliko vekova.
Što se kulturnih sadržaja tiče oni su, naravno, ušuškani u zidine starog grada koji još uvek odoleva uticajima južne pruge, kao na primer proslavljeni budvanski grad-teatar. Otvorena scena tokom celog leta jedna je od glavnih atrakcija koja mami turiste u ove krajeve.
Zlatibor – idealna klima i bujna vegetacija
Iako se odmor na planini uglavnom povezuje sa zimovanjem, ova planinska lepotica ima šta da ponudi i tokom leta. Čist planinski vazduh idealan za šetnju i bavljenje sportom, pejzaži okupani suncem i odlična mesta za noćni provod dovoljna su preporuka da ovo leto provedete na nešto većoj nadmorskoj visini nego obično.
Planinska lepotica čiji je najviši vrh Tornik (1496 m) nalazi se na pola puta Beograd-crnogorsko primorje. Ime je, prema verovanju, dobila po specijalnoj vrsti bora koji ima iglice zlatne boje i koji raste isključivo na ovoj planini. Na Zlatiboru se može uživati u blagodetima pravog seoskog turizma sa svim ukusnim specijalitetima karakterističnim za ovo područje: od sira i kajmaka, preko pršute do najboljih napitaka.
Posebnu draž ovoj planini daju male crkve brvnare stare i po dva veka, mnogobrojni spomenici i ostaci manastira koje su najverovatnije Turci porušili.
Sarajevo – merak na Baščaršiji
Najveći i glavni grad Bosne i Hercegovine svakako je idealna turistička destinacija za svako godišnje doba. Ljubazni domaćini, ukusni ćevapčići, fantastične baklave i tufahije i specijalna kafa i ratluk dočekaće vas u gradu na Miljackoj.
Nezaobilazna Baščaršija, istorijski i kulturni centar sagrađen tokom XV veka, izaziva u svakom nesvakidašnji osećaj spoja različitih uticaja Istoka i Zapada.
Stari grad poznat je i po Baščaršijskim noćima, kulturnoj manifestaciji koja se održava tokom celog juna, a privuče oko 150.000 ljudi. Tad se na ulicama pleše, peva i zabavlja. Tu se održava i međunarodni Sarajevo Film Festival, osnovan 1995. godine.