Zadnji popis stanovništva iz 2011. pobrojao je u Dubrovniku oko 43 tisuće stanovnika. No, on se od tada, za razliku od većine ostalih hrvatskih gradova, povećao. Najviše novih stanovnika doselilo se iz susjedne Bosne i Hercegovine.
Na dubrovačkim Pločama sudar kuhinja - s jedne strane cvrči wok, s druge ćevapi.
"Imamo baš tu mogućnost da smo doveli čovjeka iz Šangaja koji je Kinez i radi pravu kinesku kuhinju i kuhara iz Sarajeva, pravog Sarajliju koji pravi delicije poput ćevapa, pljeskavica i ostalo", ispričao nam je Armin Hadžić, vlasnik restorana.
Oduvijek je bio sjecište kultura. Ljudi su mu dolazili poslom, ali im je često postajao domom. I danas prkosi hrvatskom trendu. Od zadnjeg popisa stanovništva narastao je za više od 1.500 građana, većinom pristiglih iz BiH.
"Koji najčešće dolaze ovdje na sezonu, odrađivati sezonu i nakon nekoliko sezona, snađu se na određen način i na početku oni samo budu doseljenici, a kasnije dovedu i svoje obitelji", pojasnio je Marinko Marić, sveučilišni profesor i povijesni demograf.
"Tu sam s porodicom i živim ovdje, imam dosta prijatelja iz Dubrovnika, imam inače dosta prijatelja iz Dubrovnika dugi niz godina i kažu da je ovdje uvijek dobra sezona, došo sam probati je li to tako", kaže nam Armin.
Daleko su Njemačka i Irska. Mnogi Dubrovnik biraju zbog blizine, ali ne samo toga.
"Ako hoćeš, zaradit ćeš i to je neki moment sigurnosti koji ljudima paše, jer znamo svi da je tu sezona i najduža i najkvalitetnija", rekao nam je Nermin Mešić, menadžer hotela.
Nerko je u ovdje već 15 godina, tu su mu rođena i djeca, pa dobro poznaje i nedostatke.
"Sve je podređeno turizmu, sve je posao, posao, nema sadržaja za građane, fali tih nekih sadržaja, po meni, za djecu", nadodaje.
Život ovdje nije ni lagan, ni jeftin. Najskuplji stambeni kvadrat u zemlji i općenito visoke cijene guše dubrovački natalitet. "Svakako je više umrlih nego rođenih, međutim s tim doseljavanjem se taj broj, možemo reći, ujednačava, odnosno čak se i povećava", smatra Marinko Marić.
Više stanova i sadržaja za mlade znači daljnji pozitivan tren , pa okupljale se one oko gradela, woka ili bosanskog lonca.