na svjetskom vrhu /

Prije 30 godina ispisana je povijest: Obavljena je prva transplantacija srca u Hrvatskoj

Image
Foto: Thinkstock.com

Doznajemo kako je izgledalo prvo presađivanje srce i kakav je život pacijenata nakon transplantacije

5.9.2018.
21:00
Thinkstock.com
VOYO logo

Od prije 30 godina kad je napravljena prva transplatacija srca u Hrvatskoj pa do danas priliku za novi život, zahvaljujući tuđem organu, dobilo je 300 pacijenata po čemu smo u samom svjetskom vrhu

Donirani organ u tuđem tijelu počeo je kucati 30. rujna 1988. godine. S timom liječnika i medicinskih sestara transplantaciju je  obavio pokojni kardiokirurg Josip Sokolić. Iako im je svima bio prvi put, srce su presadili za samo 40-ak minuta. I nisu ni bili svjesni da ulaze u povijest.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Ja sam bio tamo zadnji asistent prema tome nisam ja radio ništa pa mi se onda ruke nisu ni tresle. Njegova brzina operacije za čovjeka koji nikad opreaciju nije vidio, nije bilo YouTubea u ono doba, nije bilo videa, ništa, nama je danas iskusnim liječnicima teško postići tu brzinu", kazao je Bojan Biočina, predstojnik Klinike za kardijalnu kirurgiju KBC-a Zagreb za RTL.

Od tada je prošlo 30 godina, a na KBC-u Zagreb transplantirano je 300 srca. Jer s 10 transplantacija srca na milijun stanovnika Hrvatska je jedna od najboljih na svijetu. No ako tamo želi i ostati, mora zaustaviti odlazak vrhunskih liječnika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Naravno da me to rastužuje i to je nešto što je naša realnost. Međutim, dobar dio tih ljudi se i vraća u Hrvatsku i spremni su se vratiti. Ja sam sada u kontaktu s nekoliko Hrvata koji imaju vrlo značajne pozicije u klinikama u svijetu i koji će se vratiti u Hrvatsku", izjavio je Milan Kujundžić (HDZ), ministar zdravstva.

Prije sedam godina priliku za novi život dobio je i Luka iz Čakovca. Kada je ulazio u operacijsku salu imao je samo 16 godina. Bio je nervozan i uplašen, a danas se s tuđim srcem - osjeća sjajno.  

"Dobio sam žensko srce od mlade ženske osobe iz Hrvatske. U potpunosti se osjećam zdravo, funkcioniram normalno, aktivno se bavim sportom, bicikliranjem. Jako sam zahvalan tim donorima jer bez njih ne bi danas bio ovdje", kazao je Luka Vugrač, transplantirani pacijent.

Oboljelih od zatajenja srca sve je više, a ta epidemija, kako kažu liječnici, među starijima od 65 godina pogađa čak svakog desetog čovjeka. "Godišnje u Hrvatskoj od problema vezanih uz bolesti srca umre oko 25 tisuća ljudi, dakle jedan srednje veliki grad", objasnio je Davor Miličić, predstojnik Klinike za bolesti srca i krvnih žila KBC-a Zagreb.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Što je otprilike grad veličine Vukovara.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
fnc 20
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo