"Neće više biti cajki na Bundeku", izjavio je svojedobno zagrebački gradonačelnik Milan Bandić. Rekao - pa porekao.
Iako je do otvaranja Rujanfesta ostalo još 15 dana, već su počele polemike i prepucavanja zbog odabira izvođača. Najveći broj onih koji će nastupati na glavnoj pozornici nije iz Hrvatske, već iz regije, a najviše iz Srbije.
Odmah se počelo propitivati: plaća li Zagreb gradskim novcem nastup srpskih pjevača?
"Bit će zgodno u centru Zagreba, odnosno na Bundeku, slušati narodnjake, ali tu je isto velika razlika među njima. Miroslav Ilić je, dakako, neusporedivo bolji od Seke Aleksić tako da i tu postoje razlike koje ljudi ne uzimaju u obzir kad pričaju o tim stvarima", kaže glazbeni novinar i kritičar .
Nastupat će i Jala Brat i Buba Corelli, Ministarke, Bajaga, ali brojni domaći izvođači poput trenutno najtraženijeg Petra Graše. No, oni kojima Rujanfest nije omiljena manifestacija pitaju se: Tko sve to plaća?
"Grad nijednom kunom ne financira izvođače koji nastupaju na Rujanfestu. To je sve privatan, odnosno komercijalan novac koji se naplaćuje od ulaznica i konzumacija na festivalu", pojašnjava glasnogovornik Rujanfesta Filip Trezner.
"Jedna je stvar jako bitna: a to je što se često postavlja pitanje tko je iz Srbije, tko iz Hrvatske? Mislim da je to zapravo jako licemjerno i potpuno nebitno u ovom slučaju jer još onda i u doba rata se trgovalo službeno između Hrvatske i Srbije naftom, oružjem i svim ostalim, a glazba je uvijek ta gdje se postavlja pitanje tko je otkud", dodaje glazbeni kritičar Horvat.
Ovogodišnji Rujanfest održat se pod sloganom "Glazba nema granica".