A kada se to dogodi, teško je znati kako najbolje reagirati. Suprotstaviti se dovikivačima ili ih ignorirati.
Jedna mlada žena pronašla je genijalan način kako reagirati na takve zlostavljače te istovremeno poslati snažnu poruku, piše Independent.
Slikajmo se!
Noa Jansma (20), studentica iz Amsterdama, snima selfije a svakim muškarcem koji joj dobacuje.
Ne radi se o potajnim selfijima, već ih pita za dozvolu, a oni drage volje pristanu, kao da ni ne razumiju situaciju.
Jansma je otvorila Instagram stranicu 'Dragi dobacivači', za svoj projekt u sklopu kojeg je mjesec dana dokumentirala svaki incident.
Za samo 30 dana i isto toliko objava, ta je stranica prikupila 45.000 fanova.
Slike imaju zajedničku temu, na njima je Jansma, ozbiljnog lica, i nasmijani muškarci, koji očito ne shvaćaju kako se ona zbog njih osjeća neugodno. Prvi kojeg je zatražila da se slikaju zajedno odgovorio je "s entuzijazmom", rekla je Jansma lokalnim medijima.
Preokrenuti odnos moći
Objašnjavajući svoj projekt, Jansma piše kako dovikivanje "nije kompliment".
"Instagram ima za cilj stvoriti svijest o objektifikaciji žena u svakodnevnom životu", napisala je krajem kolovoza.
"Kako mnogi ljudi i dalje ne znaju koliko često i u kakvom se kontekstu dovikivanje događa, ja ću objavljivati ljude koji su mi dovikivali u periodu od jednog mjeseca."
U selfiju su "i objektifikacija i njen objekt skupljeni u jednoj kompoziciji. Ja, kao objekt, stojeći ispred dobacivača predstavljam preokrenuti odnos moći izazvan ovim projektom."
"Ništa ne sumnjaju jer smatraju kako je ono što rade potpuno normalno", rekla je Jansma.
Kaže kako je u stvari bilo još slučajeva zlostavljanja na ulici, nego što bi se to moglo zaključiti po broju fotografija na Instagramu, ali se u nekim slučajevima Jansma nije osjećala dovoljno sigurno da zatraži selfie, ili bi čovjek već otišao.
Nakon što je dovršila svoj mjesec dana dug projekt, Jansma želi predati tu Instagram stranicu drugim djevojkama širom svijeta.
Od 1. siječnja 2018. ulično zlostavljanje biti će u Amsterdamu kažnjivo globom od 190 eura (1.425 kuna). Iako smatra da će biti teško provesti taj zakon, Jansma kaže kako misli da je to "simbolično, i mislim da je to dobro".